Venkovní ibišek je překrásnou alternativou k ibišku pěstovanému v květináči. Jestliže tedy hledáte rostlinu, kterou byste mohli zkrášlit svou zahradu, tak právě ibišek je skvělou volbou. V tomto článku vás seznámíme s možnostmi jeho pěstování. Jedná se o nenáročný keř, který ve vaší zahrádce udělá spoustu parády.
Není to tak dávno, co se právě venkovní ibišky staly velkým hitem výstav. Klasické ibišky, co se pěstují v květináčích, mají pro svůj růst omezené podmínky a navíc se musí zimovat. Jestliže ale nemáte kam své květiny na zimu uložit, je pro vás venkovní ibišek skvělou volbou. Krásně prozáří celou vaši zahrádku. Hodí se ale i na dvůr nebo do jiných míst na vašem pozemku.
Jak pěstovat venkovní ibišek
Venkovní neboli také americký či bahenní ibišek je oblíbený keř, se kterým ale v Čechách zatím nemáme velké zkušenosti. Dostal se k nám až z Havaje, kde se přirozeně vyskytuje na ostrovech v Karibiku. I vy s ním tak můžete ke svému domu přinést trochu netradiční exotiky.
Zatímco na Havaji se z těchto ibišků pěstují vysoké živé ploty, u nás se můžete těšit spíše z keřů kompaktních rozměrů. Vybírat můžete celkem ze třech velikostí. Zakrslé ibišky dosahují výšky do půl metru a jejich květy se svou velikostí pohybují do 20 cm. Střední velikost má květy do 25 cm a vysoké ibišky mohou měřit až 180 cm a mít květy velké až 30 cm.
Venkovní ibišek má bílé, červené, fialové, žluté nebo třeba oranžové květy. K dostání je dnes opravdu nespočet kultivarů v různých barvách a s květy mnoha velikostí, které byly v posledních letech vyšlechtěny.
Výběr vhodného stanoviště
Pro venkovní ibišek opravdu důmyslně vybírejte venkovní stanoviště. Je potřeba si uvědomit, že rostlina zde bude růst po celý rok, a to třeba i několik let. Místo by mělo být dostatečně teplé a slunné. Půda, ve které bude ibišek růst, by měla být humózní a vy byste mu měli zajistit dostatečnou vláhu i pravidelné hnojení. V tomto ohledu je rostlina přece jen trochu náročnější. Pokud ji ale vsadíte na vhodné místo, určitě vám bude dělat velkou radost.
Péče a údržba keře
Vždy na jaře vyraší ibišku nové lodyhy plné květů. Během léta je pak ibišek schopen kvést třeba až 30 kvítky zároveň a je na něj opravdu nádherný pohled. Doba květu záleží na konkrétní odrůdě. Venkovní ibišky většinou začínají kvést přibližně v polovině srpna a kvetou až do začátku října, než přijdou první mrazíky. Po nich je nutné keř seříznout na výšku cca 30 cm nad zemí. Níže ho raději neseřezávejte, hrozilo by přes zimu napadení škůdci.
Aby ibišek dobře přezimoval, doporučujeme jej zakrýt suchým listím a chvojím nebo stínící zelenou textilií, která jej ochrání i v případě chladné a suché zimy.
Pěstování venkovního ibišku v květináči
Jestliže máte zimní zahradu, můžete venkovní ibišek pěstovat i v květináči. Takto pěstovaná rostlina je obvykle mohutnější než ta zasazená na záhonu. Má i větší květy, které vykvétají přibližně v polovině června. Na druhou stranu je však náchylnější k vymrznutí a hnilobě.
vaše stránky se mi moc líbí jsou dobře srozumitelné. po prvé jsem si koupila ibišky tak se těším až mě pokvetou. předem
děkuji za vaše rady