S medvědím česnekem se můžete setkat ve vlhčích a slabě kyselých půdách, které jsou bohaté na humus – nejčastěji tedy roste v lesích. Jestliže ho však chcete využívat ve své kuchyni a nevíte, kde ho hledat, vyplatí se ho vypěstovat. Medvědí česnek se dá pěstovat jak na záhonech, tak i v květináčích.
Má typickou česnekovou vůni a štiplavou chuť. Jedná se o jeden z prvních druhů jarní zeleniny, která se využívá k detoxikaci těla. Označuje se jako „medvědí“, protože právě pro medvědy představuje oblíbenou pochoutku. Údajně jsou schopni za ním putovat i stovky kilometrů. Pěstování medvědího česneku je známo již z dob Slovanů.
Jak pěstovat medvědí česnek
Medvědí česnek je vytrvalá bylina, která dorůstá výšky od 15 do 30 cm. Objevuje se především na jaře. Má podzemní cibule o délce 20 až 60 mm. Jeho listy mohou dosahovat velikosti až 50 cm a na pohled jsou velmi podobné listům konvalinek (obzvlášť pro laika mohou být těžko rozlišitelné). Květy jsou drobné a bílé.
Vhodné stanoviště a pravidelná zálivka
Při pěstování medvědího česneku vás potěší, že se jedná o opravdu nenáročný proces, jelikož medvědí česnek nevyžaduje složitou péči. Vyberte pro něj stinné stanoviště s dostatkem vláhy. Ideální je zvolit takové, které se nachází v blízkosti stromů či keřů.
Medvědí česnek vyžaduje pouze pravidelnou zálivku. Obejde se bez hnojení. Prohnojená půda mu může dokonce i uškodit. Semena či cibule vždy vysazujte v trsech. Jestliže nemáte prostor na zahradě, věřte, že se mu bude dařit i na balkoně v květináči.
Výsev, výsadba a sklizeň
Kdy medvědí česnek vysadit a sklízet? Medvědí česnek se běžně vysévá během podzimních měsíců a sklízí se až napřesrok na jaře. Jestliže chcete svou úrodu uspíšit, tak můžete na podzim vysadit cibulky medvědího česneku a ten během prvního jara už sklidit. Pokud se vám do rukou dostanou sazeničky, tak ty stačí vysadit až na jaře a sklízíte za několik týdnů.
Medvědí česnek je známý nejen pro své pozitivní účinky na organismus a výbornou chuť. Jedná se i o pěknou dekorativní rostlinu, která vám bude prosperovat například i na severní straně domu, kde se jiným rostlinám bude dařit jen velice obtížně.
Využití medvědího česneku
Využití medvědího česneku je velmi rozmanité. Nejčastěji se s ním setkáme jako s kořením nebo s léčivkou. Na rozdíl od běžného kuchyňského česneku má mnohem jemnější chuť. Běžně se používá například jako přírodní antibiotikum a má také mírné projímavé a močopudné účinky. Působí antibakteriálně a antiplísňově.
Má pozitivní účinky na střevní mikroflóru, snižuje krevní tlak nebo je skvělým pomocníkem při nadýmání. Medvědí česnek se běžně konzumuje v syrovém stavu a hodí se proto i do různých zeleninových salátů nebo jako součást přílohy. Výborný je také s čerstvým pečivem a dá se připravit i na způsob špenátu.