Pelyněk kozalec neboli estragon je oblíbená bylinka, které má široké využití při vaření i v lidovém léčitelství. Původem je ze střední a jihozápadní Asie. Poznáte ji podle světle hnědého oddenku a světle zelených lodyh, které dřevnatí.
Estragon dorůstá výšky od 0,6 do 1,2 m. Pokud ho ale budete pěstovat doma v květináči, můžete jeho velký vzrůst samozřejmě omezit. Estragon se dá pěstovat v několika kultivarech. Ty se od sebe vzájemně odlišují podmínkami pro pěstování a také vůní či chutí. Rozlišuje se francouzský a ruský estragon. Ruský má mírně nahořklou chuť, francouzský je jemnější. Lépe se však pěstuje ruský estragon.
Jak pěstovat estragon
Estragon je velmi univerzální. Dá se pěstovat na zahradním záhonu, na okenním parapetu i na terase či na balkoně. Vyžaduje slunné stanoviště, které nejlépe rozvíjí jeho plné aroma. Vsaďte ho do lehké a spíše sušší půdy. Během pěstování ho rozhodně nepřelévejte – na velkou zálivku je hodně citlivý a mohl by začít rychle chřadnout. Jestliže ho pěstujete v květináči, nezapomeňte na dostatečnou drenáž dna.
Celoroční trvalka
Výhodou estragonu je, že venku může zůstat téměř celoročně, jelikož je mrazuvzdorný. Jestliže jsou ale mrazy silné a vytrvalé, doporučujeme ho přemístit do chladné místnosti. Pokud ho máte na záhonu, tak ho stačí překrýt chvojím, slámou nebo netkanou textilií.
Během deště je náchylný na houbová onemocnění, proto by se jeho listy neměly kropit. Když ho máte na terase, dbejte na to, aby na estragon nepršelo a vy sami jste mohli regulovat jeho zálivku. Vyplatí se ho zalít vždy vydatně, až když půda mírně vyschne.
Pěstování ze semen či sazenic
Estragon můžete pěstovat ze semen nebo sazenic. Jestliže si domů přinesete sazenice, zajistíte si rychlejší růst. Ty se vysazují do záhonu nebo do květináče přibližně v polovině května. Pokud ho chcete množit, budete potřebovat semena.
Jak využívat estragon
Když už začnete estragon pěstovat, pravděpodobně budete chtít vědět, jak ho doma využít. Pokud potřebujete osvěžit svůj dech, můžete vsadit na žvýkání čerstvých listů estragonu, čímž překryjete nepříjemnou chuť v ústech. Navíc jeho žvýkání navozuje spánek.
Připravit si můžete také bylinný nálev z estragonu, kterým povzbudíte chuť k jídlu, zabráníte nadýmání či jiným žaludečním nevolnostem. Estragon též působí na vyvolání menstruace. Lze ho využít jako koření na různé druhy masa a ryb. S oblibou se využívá do francouzských omáček, zeleninových a vaječných pokrmů.
Dávkování estragonu
S množství estragonu to však nepřehánějte, obvykle stačí jenom snítka, jelikož jeho chuť je mírně nahořklá. Hodí se též do různých letních koktejlů nebo zmrzlinových dezertů. Ideální je čerstvý estragon, který mnohem lépe voní a chutná než estragon sušený. Dá se také zkombinovat s dalšími oblíbenými bylinkami, například s čerstvou petrželkou.