Dracena (jinak také dracéna nebo dračinec) je oblíbenou pokojovou palmou. Pěstuje se v celé škále druhů a v mnoha barevných odstínech. Podmínky na pěstování jsou ale u jednotlivých druhů velmi podobné. Jedná se o rostlinu, která je vhodná i pro začátečníky. Hodí se zejména pro pěstování v teplých bytech, kde se jí daří po celý rok.
Rod dračinec zahrnuje více než 40 druhů stromů a keřů. Mezi nejběžnější patří draceana marginata, která se pěstuje jako oblíbená pokojovka. Pochází ze subtropické a tropické oblasti Asie a Afriky a s jejím pořízením tak získáte vlastní kousek zeleného pralesa. Dracena je velmi elegantní a hodí se do každého interiéru.
Jak pěstovat dracenu
Jakmile si dracenu přinesete z květinářství domů, měli byste pro ni najít vhodné stanoviště. V tomto ohledu je rostlina opravdu nenáročná, protože bude bez problémů růst jak na sluníčku, tak i ve stínu. Zcela ideální je pro ni místo s dostatkem přímého světla a bez slunce. Že má rostlina sluníčka příliš, poznáte podle jejích zasychajících listů. Zajímavé však je, že jakmile si na slunce zvykne, jen těžko ji přestěhujete do stinného stanoviště. Tam jí totiž začnou usychat listy.
Dostatečná zálivka
Aby dracena rostla, bude od vás potřebovat dostatečnou zálivku. Její zeminu byste měli od jara až do podzimu udržovat stále vlhkou. Rostlinu se vyplatí i přihnojit speciálními hnojivy na palmy a draceny. Během zimy je vhodné zálivku samozřejmě trochu omezit. Listy byste měly rostlině rosit, čímž zabráníte jejich sesychání. Pokud je ale rosit nebudete, na rostlině by se to nemělo nějak fatálně podepsat.
Přesazování a rozmnožování draceny
Draceny se vždy přesazují na jaře. Jejich půda by měla být bohatá na humus. Mladé rostliny můžete přesazovat každoročně. U starších stačí jen vyměnit horní vrstvu zeminy.
K rozmnožování draceny lze přistoupit spolu s jejím přesazením. Rostlina se množí řízkováním z kmínku. To znamená, že její vrchní část uříznete a necháte zakořenit ve směsi rašeliny a písku nebo ve vodě. K takového řízku vám pak vzejde nová rostlina a ta původní se rozvětví.
Seřezávání je u dracen velmi důležité, obzvlášť pokud nechcete, aby vaše dracena narostla do extrémních rozměrů. Její limit se udává někde kolem 2 metrů. Pravidelných seřezáváním si ale rozhodně zajistíte kompaktní vzhled.
Vyvarujte se průvanu
Kromě ostrých slunečních paprsků dracena ještě špatně snáší průvan. Neměla by tedy být nikdy umístěna v těsné blízkosti dveří nebo okenního parapetu. Pokud totiž budete větrat, vaše rostlina bude pravidelně trpět. Nehledě na to, že velký průvan dokáže dracenu opravdu zničit. Nejprve na ni začnete pozorovat hnědé špičky listech, ty pak začnou opadávat a rostlina nakonec celá uhyne.
Jednotlivé kmínky rostliny lze libovolně proplétat mezi sebou. Jsou totiž holé a většinou nevypadají příliš dobře. Tento problém vám může vyřešit přidání mladší rostliny do květináče, která se do té staré zaplete a kmínky tedy pokryje. Samotné seřezávání a maskování už záleží jen na vaší vlastní fantazii.
Co způsobuje žloutnutí listů této pokojové palmy
děkuji
Dobry den chci se zeptat proč opadavaji listy z fikusu mam ho 3 měsíce a už je skoro holyděkuju za odpověd
Dobrý den, chci se zeptat proč na listech draceny se dělají bíle fkeky? Listy kvůli tomu odpadávají. Mám ji už půl roku a najednou toto.
Děkuji za radu.
Hezký den Iveta