Dendrobium je dnes už celkem rozšířený druh orchideje, který však v českých domácnostech můžeme vidět stále méně než orchideje roku Phalaenopsis. Celkem do něj patří na stovky různých epifytních druhů, které nabývají mnoha velikostí a jejich květy různě barevných odstínů.
Není univerzální rada, jak dendrobium pěstovat, a to právě proto, že je rozšířené v tolika různých druzích. V obchodních řetězcích a v květinářstvích se však nejčastěji můžeme setkat se dvěma druhy. Prvním je teplomilné dendrobium phalaenopsis a druhým naopak chladnomilné dendrobium nobile. Podívejte se, jak tyto dendrobia pěstovat, aby se vám na nich vytvořily nádherné květy.
Základní podmínky pro pěstování
Každé dendrobium potřebuje dostatek denního světla. Velmi vzrostlé rostliny mohou být i během léta na sluníčku, jelikož jim to vůbec nevadí. Můžete je pěstovat doma nebo třeba i na terase. Rády mají spíše vlhčí vzduch – s vlhkostí až kolem 80 %.
Jestliže dendrobium pěstujete v bytě, přece jenom se vyplatí zajistit mu nějaké stínění, například žaluziemi, jelikož se tak vyhnete nevzhlednému popálení listů, které mohou způsobit ostré sluneční paprsky.
Teplomilné nebo chladnomilné druhy
Teplomilná dendrobia se mohou celoročně pěstovat při teplotách okolo 20 až 25 °C. Je žádoucí, aby noční teploty neklesaly pod 16 °C. Naopak chladnomilná dendrobia ocení během léta teplo, ale v zimě je nutné je zazimovat v místnostech s teplotou okolo 15 °C. V takových podmínkách je ponechte alespoň jeden měsíc v roce a začátkem jara je zase můžete začít probouzet.
Pravidelná zálivka a hnojení
Obecně orchideje vyžadují pravidelnou zálivku a velmi špatně snášejí přemokření substrátu, který by měl být samozřejmě speciální. Ještě než dendrobium zasadíte, podívejte se v obchodě po vhodném substrátu na orchideje.
Vždy je nutné nechat rostlinu dobře proschnout a až pak ji můžete znovu zalít. Od jara do podzimu je zálivka potřeba vydatnější, v období vegetačního klidu zase mírnější. Je to spojené i s tím, že během léta je vyšší teplota a rostlina tak snáze vysychá. Kromě pravidelné zálivky je vhodné rostliny rosit, jelikož při nízké vzdušné vlhkosti hrozí jejich napadení škůdci – například sviluškami.
Co se týká hnojení, tak na dendrobia a orchideje obecně se prodávají speciální hnojiva s nižším obsahem draslíku. Přihnojování se doporučuje od jara až do konce léta. Po zbytek roku orchideje nemusíte hnojit. Je to nežádoucí, jelikož pak dochází k jejich chřadnutí a jsou náchylnější na napadení houbami a dalšími škůdci.
Přesazení dendrobia
Dendrobium přesazujte až v případě, že se orchidej nevejde do květináče. Jelikož má raději těsnější prostor, volte květináč jenom o malý kousek větší. Substrát představuje směs rašeliny, drcené kůry, polystyrenu a dřevěného uhlí. Přesazovat můžete také v případě, že chcete rostlinu množit – to lze pomocí nové rostliny nebo oddělením pahlíz.