Zamiokulkas je oblíbená pokojová rostlina, ale jen málokdo ji zná pravým jménem. Je velice odolná a vhodná tedy i pro začátečníky. Značné popularitě se těší především pro své dekorativní lesklé listy, vytvářející překrásné efekty. Jejich stvoly mohou dosahovat délky až 1 m a zamiokulkas tak může být opravdu velice vzrostlý.

Zamiokulkas je tak odolný, protože má pod zeminou ukrytou hlízu, která funguje jako zásobárna vody. Pokud jej tedy delší dobu nezalijete, nebude mu to vadit. To je hlavní důvod, proč se o něm často hovoří jako o sukulentu. Některé odrůdy vás mohou překvapit svými květy, které ale bohužel nejsou tak pohledné.

Jak pěstovat zamiokulkas

Zamiokulkas se tedy řadí mezi rostliny, které jsou okrasné svým listem. V domácnosti jej můžete umístit téměř kamkoliv. Líbit se mu bude na světlém stanovišti bez slunečních paprsků. Nebude mu vadit však ani polostín. Vyhovující je běžná pokojová teplota, která by v zimě neměla klesat pod 12 °C. Pokud se rostlinu rozhodnete zazimovat, nedávejte ji tedy do příliš velkého chladu. Jako pokojovka ale pohodlně přežije i bez nutnosti zimování.

Rostlině vadí přemokření. To už lépe snáší vysušení, a to díky schopnosti zadržovat vodu. Zamiokulkas byste tedy měli nechat vždy důkladně proschnout a až poté jej znovu zalít. Jestliže bude půda stále mokrá, tak může docházet k uhnívání kořenů a nakonec rostlina může uhynout. Zamiokulkas můžete také rosit, nevyžaduje to však. Rosení kvalitu jeho listů nijak výrazně neovlivní.

Hnojení a přesazování nezanedbejte

Během jarních a letních měsíců doporučujeme zamiokulkas přihnojovat. Zvolit pro to můžete hnojivo na kaktusy či sukulenty nebo standardní hnojivo pro pokojové rostliny. Stačí ho přihnojit přibližně jednou za 14 dní.

Jestliže se rozhodnete rostlinu přesadit, učiňte tak na konci vegetačního období, tedy na jaře. Ideální je každoroční přesazování. I pokud má květináč dostatečně velký, můžete obměnit alespoň část zeminy. Když budete chtít zamiokulkas množit, stačí oddělit listy a ty vsadit zvlášť.

Výhodné letnění

Pokud zamiokulkas už začíná přerůstat váš byt, určitě oceníte možnost jeho letnění. Nedávejte ho však na místo, které je přímo vystaveno slunečním paprskům nebo dešti. Pokud se jej tedy rozhodnete letnit, vyberte pro něj dostatečně chráněné stanoviště, kde nehrozí přemokření půdy či spálení listů.

Vysoká odolnost proti nemocem

Jestliže máte u pokojových rostlin strach ze škůdců, tak se nemusíte bát pořídit si právě zamiokulkas. Jeho se totiž žádní škůdci netýkají. Tato rostlina je proti nim velice odolná. Netrpí na žádné virové choroby a netrápí ji ani houby. Jedná se mezi rostlinami o unikát, jelikož většinu z nich nepříjemní škůdci ohrožují a pěstitelé si mnohdy neví rady, jak s nimi bojovat. Pokud tedy zamiokulkas uhyne, je tak většinou vina na straně pěstitele.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.