Verbeny patří vedle petunií, surfinií a pelargonií mezi velmi oblíbené letničky, které jsou již tradiční ozdobou našich balkonů a teras. Dají se pěstovat jako jednoletky i trvalky. Jejich květy nabývají celé palety barevných odstínů. Jasně červená, světle růžová, výrazná fialová, zářivá žlutá či nevinná bílá – ve všech těchto barvách se květy verben dnes představují.

Kromě toho, že verbeny kvetou krásnou barvou, tak i příjemně voní. Dnešní verbeny jsou křížencem několika původních amerických odrůd. Na našich oknech se ale už celkem zabydlely. Běžně se můžete setkat také s jejich druhým českým názvem – sporýš. Svou krásou uchvátí jejich husté květenství, která doplňují drsné chlupaté listy s vroubkovaným okrajem.

Jak pěstovat verbeny

Verbeny mají podobné nároky na pěstování jako jiné letničky. Doporučujeme vám na jaře zakoupit již vzrostlé rostliny, které pouze vsadíte do truhlíku či květináče. K jejich výsadbě zvolte speciální substrát pro balkonové květiny, který již obsahuje nezbytnou výživu pro jejich počáteční růst. Později můžete verbeny přihnojit tekutými hnojivy, která se aplikují spolu se zálivkou. Díky pravidelnému přihnojování budou verbeny krásně košaté.

Pravidelná závlaha

Pěstovat je můžete jak v klasických, tak i v samozavlažovacích truhlících, protože mají poměrně velkou spotřebu vody a jsou citlivé na vyschnutí. Verbeny potřebují stálou vlhkost svého kořenového systému. I samozavlažovací truhlíky tedy pravidelně kontrolujte a doplňujte v nich vodu. Pokud budete dbát na výživu a závlahu, verbeny se vám odvděčí svými krásnými a bohatými květy.

Vhodné stanoviště

Pro pěstování verben vyberte na své terase slunné místo. Verbeny vykvétají téměř ihned. Jejich odkvetlé květy by se měly vyštipovat, aby rostlinu zbytečně nevysilovaly. Díky pravidelnému udržování vám tak budou verbeny krásně kvést po celé své vegetační období, tedy až do podzimu.

Vybrat si můžete mezi vzpřímenými a převislými druhy. Zatímco ty vzpřímené jsou vhodné do květináčů stojících na zemi, tak ty převislé můžete vsadit do truhlíků a květináčů pro zavěšení. Dokáží vytvořit bohatou záplavu drobných květů.

Zazimování verben

Pokud máte možnost své verbeny zazimovat, můžete si je zkusit ponechat i na příští rok. Před zimou je zkraťte přibližně na polovinu a umístěte je na světlé místo s teplotou kolem 10 stupňů Celsia. Během zimy jim dopřávejte mírnou zálivku a na jaře je zase vsaďte do nového substrátu. Vhodné je přezimování například v zimní zahradě nebo na chodbě.

Množení verben

Podobně jako například muškáty se i verbeny rozmnožují řízkováním. Na přelomu srpna a září si tak můžete z původních verben vyštípat stonkové řízky a připravit si tak nové verbeny na příští rok. Řízek stačí píchnout do speciálního substrátu pro lepší zakořenění. Levnější a pohodlnější než řízkování nebo zimování je ale nákup nových verben časně zjara.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *