Tlustice vejčitá je oblíbená pokojová rostlina, která se dá pěstovat v kompaktním tvaru. Jedná se o sukulent, který pochází až z jižní Afriky. Celkem rod tlustice zahrnuje několik desítek rostlin, ale právě tlustice vejčitá je u nás tou nejrozšířenější. Ačkoliv ji mnoho lidí považuje za nekvetoucí rostlinu, tak i ona může za vhodných podmínek vykvést krásnými bílými či růžovými květy.

Zajímavostí na tlustici je, že pravidelným zaštipováním dosáhnete tvaru, jaký má bonsaj. Čím více budete rostlinu zaštipovat, tím bude silnější. Její listy jsou velmi masivní a udržují v sobě vodu, kterou rostlina využívá v obdobích sucha (nebo při nedostatečné zálivce). Jedná se o nenáročnou rostlinu, která je vhodná jako pokojovka i pro úplné začátečníky.

Jak si vypěstovat tlustici

Tlustici dnes zakoupíte téměř v každém květinářství. Kromě tlustice vejčité jsou vám k dispozici i další druhy, které se liší jen svými listy. Ty nabývají jiných barevných odstínů nebo mají odlišný tvar. Při správném zaštipování bude tlustice krásně košatá a baculatá.

Když si ji přinesete domů z květinářství, určitě ji přesaďte. Vystačí si s obyčejným substrátem pro pokojové rostliny, případně ji můžete vsadit i do zahradní zeminy, obohacené o písek. Na pěstování je opravdu nenáročná. Zvolte pro ni stanoviště na slunci nebo v polostínu. Nevadí jí ani umístění v blízkosti ústředního topení. Jediné na co trpí, je umístění ve stínu, které se projeví nejprve stagnací a poté žloutnutím a opadáváním listů. Během léta můžete tlustici letnit na balkoně či na terase. Měla by však být dobře chráněná před deštěm, aby nedošlo k jejímu přelití.

Pravidelná zálivka a hnojení

Dopřejte své tlustici pravidelnou zálivku, ale rozhodně ji nepřelévejte. Její substrát nechejte vždy úplně vyschnout. Pokud byste rostlinu přelévali, jejím kořenům a poté i stonku by hrozila hniloba. Proto ji zalévejte spíše méně. Podobně to je i s hnojením, které tlustice téměř nepotřebuje. Využít můžete hnojivo pro pokojové rostliny. To stačí k tlustici aplikovat dvakrát ročně v období vegetačního růstu. Ideální je její přihnojení zjara, protože jí dodá sílu a rostlina začne rychleji růst.

Tlustice si poradí třeba i s pěti měsíci sucha. Jelikož se jedná o sukulent, který se přirozeně vyskytuje na pouštích, není pro ní problém zvládnout několik dnů či týdnů bez vody.

Pěstování tlustice jako bonsaj

Chcete si svou tlustici přetvořit v bonsaj? Pak musíte rostlině zajistit dostatečné množství světla, aby začala vydatně růst. Umístěte ji buď na okno nebo ven na parapet. Letnit můžete začít pozvolna už v dubnu, dejte si ale pozor na přízemní mrazíky. Pozvolné letnění tlustice je ideální. Do bonsaje se tvaruje vyštipováním postranních větviček, ty se po odštípnutí dále rozvětvují. Dají se tak použít i na řízkování, jelikož z nich pohodlně vyroste další tlustice.

Před zimou je potřeba nechat rostlinu vyschnout, aby opadaly její spodní listy. Na jaře se přesadí a část kořenů se ponechá nad povrchem. Nádobu po přesazení není nutné nijak výrazně zvětšovat. Každoročně se tento postup zopakuje.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *