Jestliže máte v oblibě okrasné keře, můžete vsadit na tamaryšek, který se stane nevídanou ozdobou právě vaší zahrady. Můžete vybírat z mnoha druhů. Některé z nich na zimu opadávají, jiné zase zůstávají stále zelené a i během sychravých měsíců je tak radost na ně pohledět.

Během léta zdobí tamaryšek záplava růžových květů. Jelikož se tato dřevina velmi snadno adaptuje na dané podmínky, je její pěstování opravdu jednoduché. Daří se ji v jakékoliv půdě, jelikož je schopná se přizpůsobit i drsnému prostředí. Připravili jsme pro vás několik tipů, s pomocí kterých si můžete pěstování tamaryšku usnadnit a zpříjemnit.

Odrůdy tamaryšku

Jestliže si v zahradnictví vybíráte tamaryšek na svůj dvorek či zahradu, určitě teď zpozorněte. Obecně tamaryšek pochází ze západní Asie a dorůstá do průměrné výšky 3 m. Je typický svými jehlicovitými a šupinatými listy. Drobné kvítky jsou velmi husté a objevují se na stromě od dubna do května. Některé druhy tamaryšků však vykvétají až během letních měsíců. Z barevných odstínů je nejběžnější bílý, červený a růžový.

Velmi oblíbeným stromkem do zahrad je tamaryšek malokvětý či drobnokvětý, jehož výška se pohybuje kolem 5 m. Tento tamaryšek potřebuje i mnoho prostoru kolem sebe, jelikož je široký až 6 m. Kromě těchto dvou druhů je velice populární také tamaryšek kaspický větvený nebo čínský se svými růžovými květy. Za zmínku stojí tak kompaktní tamaryšek francouzský, pětimužný nebo oděský. Nejlépe uděláte, když si konkrétní druh vyberete přímo v zahradnictví. Podmínky na jejich pěstování jsou podobné.

Vhodné stanoviště a podmínky pro pěstování

Před výsadbou stromu je nezbytné najít pro něj vhodné a prostorné stanoviště. Ideální je strom vysadit na přímé světlo. Má rád slunné stanoviště a ve stínu se mu bude špatně dařit. Poznáte to podle toho, že bude mnohem méně kvést. Nevadí mu ostré sluneční paprsky a dobře snáší i mrazy. Některé druhy se dokonce hodí pro výsadbu například i do průmyslově znečištěných půd, což z nich dělá vhodnou rostlinu nejen do zahrad.

Tamaryšek můžete vsadit do běžné zahradní zeminy a zalít jej stačí pouze po výsadbě. Jinak ho už zalévat nemusíte. Jelikož velmi rychle roste, tak brzy vyžaduje první řez, který se zaslouží o jeho košatý vzhled. Dále již není nutné tamaryšek nijak prořezávat, pouze pokud by vám jeho větve překáželi, můžete je samozřejmě zkrátit.

Množení tamaryšku

Pokud si budete chtít tamaryšek od někoho vzít nebo ho naopak někomu dát, můžete vytvářet řízky během zimy či léta z  jednoletých výhonů. Ty se na konci šikmo seříznou a pak vysadí ideálně do skleníku. Zde se nechají zakořenit. Druhou možností je ohnout výhon stromu do země a zde ho nechat, dokud mu nevyrostou kořeny. Pak je samozřejmě vhodné nový tamaryšek uříznout. Vsadit si ho můžete libovolně kamkoliv.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.