Strelície neboli také strelitzia je exotické rostlina, která pochází z Afriky, kde se pěstuje i jako keř. Roste zde ve volné přírodě a vytváří opravdu nádherné květy, které ale bohužel nevoní. Řadí se mezi pokojové rostliny a má ráda letnění na balkoně či na terase. Je to také vynikající rostlina do zimních zahrad, kde jsou pěstitelé opět schopni vytvořit takové podmínky, že bude nádherně prospívat.

U nás běžně pěstovaná strelície reginae byla vyšlechtěna během posledních 20 let. Její květy mají překrásnou žlutou nebo oranžovou barvu v závislosti na vybraném kultivaru. I když se jedná o náročnější rostlinu, mnoho pěstitelů na tolik uchvátila, že se rozhodli si ji přesto pořídit.

Jak strelícii pěstovat

Pokud se rozhodnete pěstovat strelícii, připravte se na to, že bude vyžadovat dostatek prostoru. Běžně dostupné kultivary totiž běžně dosahují výšky od 50 do 120 cm. Rostlině musíte zajistit maximum světla a nevadí ji ani přímé vystavení slunečním paprskům.

Vytvořit takové podmínky v bytě nebo v rodinném domku proto může být složité. Určitě pro pěstování doporučujeme zvolit jižní nebo jihozápadní stranu. Rostlinu můžete zpočátku pěstovat na okenním parapetu, později je vhodné ji přesunout například ke vstupu na terasu. Během léta se jí bude dařit přímo na balkoně, na terase nebo venku v zahradě.

Výběr zeminy

Jestliže jste si pořídili strelícii, měli byste ji určitě přesadit do vhodné zeminy. Ta by měla být bohatá na živiny a zároveň i dostatečně propustná. Ideální je neutrální až mírně zásaditá půda. Jelikož se nejedná o běžnou rostlinu, tak speciální zeminu pravděpodobně nepořídíte. Namíchejte si proto tři díly zahradního kompostu, dva díly písku a jeden díl rašeliny. Jelikož mají strelície velký kořenový systém, doporučuje se pěstovat především v hlubších nádobách, protože kořeny jsou schopné rostlinu vytlačit ven z květináče.

Pěstování ze sazenice nebo ze semínek

Kromě toho, že si strelícii můžete koupit jako malou sazenici, tak ji lze vypěstovat i ze semínek, která zakoupíte v obchodě nebo si je přivezete například z exotické dovolené. Je nutné je vyset ihned po sklizni, vyklíčí přibližně za 1 až 2 měsíce. Prvních květů se dočkáte zhruba po 5 letech.

Pozor na přemokření

Od jara až do podzimu rostlinu vydatně zalévejte, zbytečně však její substrát nepřemokřujte. Měl by být v ideálním případě stále mírně vlhký. Pokud ho ale necháte vyschnout, také se nic nestane, jelikož má strelície tlusté listy, které fungují i jako zásobárna vody. Nevadí proto, když například odjedete na týdenní dovolenou. Kromě pravidelné závlahy je také důležité rosení rostlin, jelikož jinak trpí na zasychání listů.

Strelície vyžadují celoroční péči

Od jara do podzimu můžete rostlinu pravidelně přihnojovat tekutými hnojivy, určenými pro exotické rostliny. I v zimě byste však hnojení neměli zanedbat – to však stačí jenom jednou měsíčně.

Po skončení období vegetačního klidu strelícii vyhovují teploty v rozmezí 20 a 25 °C. Během zimy se nejlépe cítí v prostředí, kde je teplota kolem 15 °C. Neměla by být vystavena teplotě vyšší než 20 °C, jelikož by mohla začít chřadnout. Pokud nemáte vhodný prostor pro zazimování strelície, pořiďte si některý ze zakrslých kultivarů. Ty totiž bez zazimování přežijí mnohem lépe.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.