Slunečnice se mezi pěstiteli těší velké popularitě. Často je můžeme vidět na polích, kde nás fascinují svým chováním, jelikož se hromadně otáčejí za slunečními paprsky. Stále častěji se s nimi můžeme setkat také v zahradách na venkově, jichž se stávají opravdu nevídanou ozdobou.

Při pořizování slunečnic do své zahrady máte jako u většiny jiných rostlin na výběr z několika druhů. Zatímco původní slunečnice jsou vysoké až kolem třech metrů, tak nově vyšlechtěné kultivary se nabízejí i v kompaktnějším vzrůstu a také v několika barevných variací. Tradiční jsou slunečnice ve žlutém odstínu, mohou však být i bílé nebo dokonce černé. Populární je též oranžové či červené zbarvení jejich květů.

Slunečnice jsou nenáročné na pěstování

Pěstování slunečnic je velice snadné a může se do něj proto pustit i každý začátečník. Základem úspěchu je vybrat si odrůdu, která se vám na pohled líbí a která bude ladit s dalšími rostlinami ve vaší zahradě. Slunečnici je pak nezbytné zajistit odpovídající podmínky, jakými jsou dobře propustná hlinitopísčitá půda a sluneční paprsky. U půdy dbejte na to, že bude dobře zásobená živinami. Slunečnice se proto v průběhu jejich růstu vyplatí přihnojovat.

Pěstování ze semínek

Slunečnice se nejčastěji pěstují ze semínek, jelikož jejich sazeničky jsou těžko k sehnání. To však vůbec ničemu nevadí. Pokud chcete slunečnice pěstovat a zkrášlit tak svou zahradu, vysejte je už během měsíce dubna přímo na svůj záhon.

Dbejte na dostatečnou vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami, která by měla činit alespoň 20 cm. Vyberte stanoviště, které sice nabízí dostatek slunce, zároveň je však dobře chráněné proti větru. Budete tak mít zaručeno, že se mladé rostliny jen tak nepolámou.

Pozor na velký vítr a déšť

Slunečnice nejlépe rostou s oporou, kterou může představovat jen obyčejný klacík zapíchnutý v zemi. Jelikož mají mělké kořeny, snadno se vyvrátí a protože jsou vesměs vysoké, je toto na jejich pěstování trochu problematické. Negativní vliv na slunečnice má nejen větrné počasí, ale také dlouhotrvající deště, které je rovněž dokáží poničit.

Slunečnice dlouho kvetou

Slunečnice mohou na vaší zahradě kvést po opravdu značně dlouhou dobu – klidně až do prvních mrazíků. Klíč úspěchu je v tom květ ustřihnout ihned, jakmile začnou semena slunečnice dozrávat. Tak si totiž rostlina ušetří spoustu energie a tu bude moci věnovat tvorbě dalších květů.

Slunečnice jsou však krásné nejen na zahrádce, ale dají se též usušit. Pokud chcete sušit jednotlivé květy, měli byste vybrat spíše mladší a drobnější květy a samozřejmě i vhodný kultivar (například Sonja). Ne každá slunečnice je totiž vhodná pro sušení a následné dekorace.

Vyvarujte se stínu a vlhka

Ačkoliv jsou slunečnice nenáročné na péči, chtěli bychom vás přeci jenom před pár detaily varovat. Nepěstujte je ve stinném nebo vlhkém prostředí, kde by mohly začít odehnívat, lámat se nebo vyvracet i s kořeny. Mezi nejběžnější škůdce na slunečnicích patří mšice. Pokud je objevíte, neváhejte a sáhněte po účinném přípravku.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *