Rajče vypěstované doma chutná úplně jinak než rajče, které si koupíte v supermarketu. I proto se pěstování rajčat stalo oblíbenou činností řady zahrádkářů a nejen jich – rajčata vám totiž vyrostou také na panelákovém balkoně. Jak na pěstování rajčat?

Rajčata se stala nedílnou součástí české kuchyně. Připravujeme z nich saláty, lečo nebo omáčky na těstoviny. Jestliže jste někdy ochutnali právě utržené rajče, víte, že jeho chuť se nedá s tím koupeným srovnat. I to je jeden z důvodů, proč se pustit do pěstování rajčat doma.

Pěstování rajčat je jednoduché

Hned na začátku je třeba říci, že pěstování rajčat není nic složitého a úroda se vám nevyhne, pokud budete dodržovat několik jednoduchých zásad.

Pro začátečníky v pěstování rajčat je vhodnější zakoupit již vzrostlé sazenice. (Výsev rajčat je přece jen pracnější a výsledek nejistý). Sazenice rajčat koupíte v každém zahrádkářství nebo si o ně řekněte zkušenějšímu sousedovi.

Pěstování rajčat: Na záhonu i balkónu

Předpěstované sazenice by měly být vysoké asi 20 cm. Výsadbu rajčat je vhodné provést od konce dubna do konce května.

Rajčata můžeme umístit přímo na záhon. V tomto případě zvolíme slunný záhon a rajčata opatříme tyčkou, o kterou se mohou „opřít“. Před vysázením rajčat nezapomeneme půdu zrýt a přihnojit ji (ideální je vlastní kompost nebo hnůj).

Rajčata je možné pěstovat také ve velkých květináčích (či jiných nádobách, jako jsou například kýble) nebo v tmavých pytlích naplněných zeminou. Takto zasazená rajčata pak můžeme pěstovat i na balkóně panelového domu, pokud máme to štěstí, že je orientován na slunnou stranu. Také při pěstování rajčat v nádobách dbáme na to, aby půda obsahovala dostatek živin, a opatříme ji kompostem nebo hnojem.

Pěstování rajčat: Ošetřování a zálivka

Půdu rajčatům čas od času nakypřete a při pěstování rajčat dbejte na dostatečnou zálivku, které mj. ovlivňuje velikost i tvar plodů. Rajčata ale nikdy nezalévejte v době, kdy do nich pere slunce – ideální je rajčata zalévat buď ráno, nebo večer.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *