Paprika je velmi chutná zelenina, která oživí řadu pokrmů. Chroupat ji také můžeme jen tak ke chlebu s máslem, a to je pak opravdová letní pochoutka. Zapomeňte ale na papriku pochybného původu ze supermarketů. Vypěstujte si papriky doma!

Pěstování paprik není nijak složitou záležitostí. Jde jen o to dodržovat několik zásad a posbírat pár rad od zkušenějších zahrádkářů. Podívejte se, jak na pěstování paprik.

Pěstování paprik: Podmínky

Paprika patří k rostlinám, které potřebují teplo. Pro jejich pěstování je proto ideální fóliovník nebo skleník (ale pěstovat papriky můžete také na slunných stanovištích).

Kromě tepla potřebují papriky také hodně živin, proto je nutné půdu pro pěstování paprik dobře připravit. To znamená nejen ji zrýt, ale také obohatit velkým množstvím kompostu a chlévského hnoje.

Pěstování paprik ze semene i sazenic

Jestliže si papriky chcete vypěstovat opravdu od semínka, začněte s výsevem už v polovině ledna. Semínka paprik vysejte do květináčů a dopřejte jim teplotu kolem 25 °C. Rostlinky nezapomeňte zalévat.

Až vám rostlinky narostou a počasí to dovolí, můžete je zasázet do skleníku nebo na slunné venkovní stanoviště (cca v polovině května). Během pěstování paprik mohou rostlinu napadnout plísně, které pak snadno zničí celou vaši úrodu. Na plísně ale existují přípravky (např. Kuprikol 50).

Pěstování paprik a druhy

Při pěstování paprik se setkáme s řadou druhů těchto rostlin. Asi nejznámější skupinou jsou jehlancovité papriky maďarského typu, kam patří nenáročné odrůdy jako je Slávy F1, Maryša nebo Amy.

Milovníky ostrých jídel určitě zaujmou neranní rohy, které jsou vhodné například k nakládání. Kapie jsou pak další skupinou oblíbených paprik, které se hodí ke konzumaci. Z této skupiny se v našich podmínkách pro pěstování hodí např. odrůda Lungy F1.

Další články z rubriky

Štítky: , , , ,
  1. martin says:

    dobry den, chtel jsem se zeptat zda li by bylo mozne začať pěstovat ze seminek ted

  2. Nikol says:

    Ano…opravdu dobrý článek ale mohli by k tomu být talé nějaké recepty…. :-)))

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *