Mrkev patří k oblíbené zelenině, která se na venkově pěstuje již desítky let. Ačkoliv se jedná o dvouletou rostlinu – v prvním roce si vytvoří kořen a ve druhém roce semena – jako zelenina se pěstuje jednoletá. Na jaře se vysévá a koncem léta sklízí. Samozřejmě vše závisí i na zvoleném kultivaru a že jich je nyní na pultech obchodů požehnaně.

Mrkev se vždy pěstuje ze semínek, sazeničky běžně nepořídíte a bylo by to i zbytečné. Hodí se na malé i prostorné záhony. Není vhodná pro pěstování v truhlíku či v květináči, jelikož vyžaduje dostatek místa kolem sebe i do hloubky. Poradíme vám, jak pěstovat mrkev na zahrádce, abyste se dočkali velké úrody, s rovnými kořeny a bez škůdců.

Jak správně pěstovat mrkev

Pokud si chcete na zahradě vyset mrkev, nejprve si vyberte vhodný kultivar. Mrkve dnes nejsou pouze oranžové, ale velké oblibě se mezi pěstiteli těší i mrkve žluté, bílé, červené nebo dokonce purpurové.

Na výběr máte z raných, poloraných, polopozdních i pozdních odrůd. I tvar kořene není jenom typický jehlanovitý. Populární jsou také mrkve válcové či kulaté. Každý si pak můžete vybrat dle svých představ. Zvolená odrůda mrkve pak vyžaduje dobře zpracovanou půdu, do níž zajistíte dostatek živin a také vláhu.

Příprava záhonu

Před jarním výsevem mrkve proto půdu zryjte a přidejte do ní kompost. Vyvarujte se použití chlévského hnoje, jelikož mrkvi toto přímé hnojení nesvědčí. Půda by měla být středně těžká. Zcela nevhodné jsou špatně propustné a přemokřené půdy, v nichž mrkev často postihuje hniloba.

Výsev se doporučuje provést přibližně v polovině měsíce dubna, samozřejmě v závislosti na počasí, jaké panuje venku. Řádky by od sebe měly být vzdálené zhruba 15 cm a semínka se ukládají zhruba 1 cm do země. Jestliže byste mrkev zaseli příliš hluboko, nemusela by vyklíčit.

Kromě jednotlivých semínek se dnes dají zakoupit i praktické osevní pásky, v nichž jsou semena nalepená na papír a ta se jen vloží do řádku. Před tím se je ještě doporučuje namočit. Hned po výsevu mrkev pravidelně zalévejte – půda by neměla vůbec nikdy zcela vyschnout. Jakmile mrkev začne růst, můžete zálivku omezit, abyste se vyhnuli případné hnilobě.

Ochrana před škůdci

Mnoho pěstitelů mrkve trápí takzvaná pochmurnatka mrkvová. Tento drobný škůdce vyhlodává v mrkvích chodbičky. Jestliže jím vaše záhony rok co rok trpí, doporučujeme výsev mrkve odložit až na konec měsíce května, kdy už dospělí jedinci mají nakladená vajíčka a vaše mrkev je tak už nebude zajímat. Škůdcům se tak vyhnete i bez nutnosti použití jakýchkoliv postřiků.

Sklizeň a skladování

Mrkev se dá nejen přímo konzumovat, ale většina druhů je vhodná i pro uskladnění. Kořeny mrkve je vhodné očistit a uložit do přepravky na chladné a tmavé místo. Někdo je dává do písku, pokud však zajistíte optimální podmínky, je to zbytečné. Na uloženém místě by měla být dobrá cirkulace vzduchu.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.