Supermarkety zaplavila nekvalitní čínská cibule a sehnat dobrou českou cibuli je někdy nadlidský úkol. Pokud máte vlastní zahrádku, vyplatí se cibuli si vypěstovat. Není to nic složitého a zvládne to i zahrádkář – začátečník. Podívejte se, jak na pěstování cibule!

Proč si pěstovat vlastní cibuli

Cibule je tradiční součástí české kuchyně. Bez cibule se prostě neobejdete. Navíc obsahuje řadu důležitých vitamínů a minerálů. Jmenujme alespoň vitamín A, vitamín C, vitamíny B1, B2 a B3. Svoji roli hraje cibule také v lidovém léčitelství – užívá se například v boji proti kašli a doporučována je jako prevenci zimního nachlazení. Cibuli se prostě vyplatí mít v zásobě.

Cibule je plodinou, která v našich klimatických podmínkách dobře roste. Jde o zeleninu, která má v pěstování dlouhou tradici a není nijak zvlášť náročná. Bylo by proto škoda nepokusit se vypěstovat si vlastní cibuli, která vám bude chutnat mnohem lépe než ta ze supermarketu.

Pěstování cibule: Ze sazeček, nebo semínek?

Cibuli je možné pěstovat dvěma způsoby. Zkušení zahrádkáři si mohou cibuli zkusit vypěstovat ze semínek (tato cibule vám pak vydrží déle uskladněná). Pokud ale s pěstováním cibule začínáte, sáhněte po sazečkách, které z jara koupíte v zahrádkářství.

Cibuli umístěte na slunný záhon. Před tím, než cibuli vysázíte, si záhon upravte. Po zimě ho zryjte, zbavte případného plevele. Jestliže se rozhodnete pro pěstování cibule ze sazeček, vybírejte jen takové, které nejsou poškozené nebo nahnilé. Sazečky cibule vkládejte pomocí sázecího kolíku do řádků asi 10 cm od sebe.

Při pěstování cibule ze semene vysévejte semena do řádků, které jsou od sebe vzdálené cca 20 cm a hluboké asi 2 cm.

Pěstování cibule: Sklizeň

Během růstu není nutné cibuli hnojit (určitě nepoužívejte hnůj, který by jí spíše ublížil). Cibuli ani není nutné mnoho zalévat. Dejte jen pozor, aby půda zcela nevyschla.

Cibuli sklízíme na podzim. Očistíme ji od hlíny a svážeme do svazků po několika kusech, aby cibule mohla dobře dýchat. Cibuli sušíme ideálně na půdě, kde je sucho.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,
 1. Robert Franc says:

  Dobrý den,
  Jsem zahrádkář amatér a pokouším se již mnoho let vypěstovat cibuli, což se mi hrubě nedaří. Cibule ve středním stádiu lehne a už se nepostaví. dozraje tak do průměru 4 cm a je všelijak pokroucená a slupka na jedné straně normální a na druhé straně všelijak navrstvená až do černa. Fotografie jsem si nepořídil, ale už vidím, že to letos bude to samé. Soused má cibuli jak z partesu a nemohu přijít na to, jakou půdu to vlastně potřebuje, po které plodině je sadba nejvhodnější a jak zalévat. Soused zalévá jednou týdně a hodně. Já důchodce tomu dávám vláhu každý den a cibule si leží a ani se nehne. Můžete mi poradit? Přeji hezký den.

  Robert Franc, mail: franc29@seznam.cz

 2. vašek says:

  Cibule nepotřebuje mnoho vody, avšak půda by neměla zcela vyschnout.

 3. Vasek says:

  Cibule potrebuje postrik.Ale nejlepsi je cibule ze seminek, je treba ji 2x presadit.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *