Česnek je tradiční součástí české kuchyně. Používáme ho do česnečky, bramboráků, bramboračky… Bohužel v obchodech často narazíme na česnek z Číny, který se dobrému českému česneku opravdu nevyrovná. Pokud máte zahradu, můžete si česnek vypěstovat sami. Co pěstování česneku obnáší?

Uvaření dobré česnečky vyžaduje dobrý česnek. Jenže po tom českém se téměř slehla zem. Přitom pro pěstování česneku máme vhodné klimatické podmínky. Dříve rostl česnek na každé zahrádce, aby ho hospodyně měla stále při ruce. Využíval se totiž nejen v kuchyni, ale také v lidovém léčitelství.

Pěstování česneku: Výsadba

Zkuste si česnek vypěstovat na své zahrádce. K výsadbě použijte česnek určený pro výsadbu. Palice rozeberte na jednotlivé stroužky a použijte jen ty, které nejsou poškozené nebo plesnivé. Vhodné je česnek před výsadbou namořit (použít můžete např. Rovral). Česnek sázíme do řádků, které jsou asi 25 cm vzdálené. Jednotlivé stroužky sázíme asi 10 cm od sebe cca 6 cm hluboko.

Otázku, kterou řeší řada zahrádkářů je, kdy česnek sázet. Oproti cibuli se česnek sází na podzim – tedy cca od konce září do doby, než napadne první sníh. Pokud česnek zapomenete zasadit na podzim, máte možnost vše napravit ještě časně z jara.

Pěstování česneku a sklizeň

Pěstování česneku není složité. Tato rostlina nepotřebuje mnoho vody ani hnojiva. Dbejte jen na to, aby záhon s česnekem zcela nevyschl a vyhněte se hnojení kravským hnojem, který česnek nesnese.

Česnek sklízíme obvykle v létě (červenec – srpen). Pozor na to, abyste česnek nenechali přerůst a jeho stroužky by se samy v zemi rozpadaly – pak by byl problém ho skladovat.

Česnek očistěte od zeminy a svazujte do pletenců podobně jako cibuli. Česnek necháme vyschnout na suchém a větraném místě, aby vám nezplesnivěl. Dobře uskladněný česnek vám vydrží celou zimu, obohatí vaše pokrmy a bude fungovat také jako prevence zimního nachlazení.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *