Znáte už pampovou trávu? Jedná se o přes dva metry vysokou rostlinu, která na pohled sice připomíná obyčejnou trávu, dokáže však každou zahradu zajímavě ozvláštnit. Její květy nabývají celé škály barevných odstínů a dá se pěstovat i na těch místech na pozemcích, kde nic jiného nechce růst.

V tomto příspěvku se dozvíte, jak se pampová tráva pěstuje, jaké jsou její nároky na stanoviště či závlahu. Můžete se setkat také s názvem Kortadérie (latinsky Cortaderia selloana). Je poměrně nenáročná a vhodná tedy i pro pěstitele začátečníky, kteří teprve plánují, co vysadit do kterého místa své zahrady.

Jak pěstovat pampovou trávu

Pampovou trávu si hravě spletete i s běžným plevelem. Jakmile ale začne kvést, budete si jisti, že na vaší zahradě má rozhodně své místo. Můžete ji pěstovat ze semen nebo si zakoupit už sazeničky. My vám určitě doporučujeme si trávu takzvaně předpěstovat. To znamená, že si její semena zasejete už doma a jakmile budou rostliny dostatečně vzrostlé, tak je přesunete na svou zahradu.

V zahradnictvích máte možnost koupit již vzrostlé rostliny, což má tu výhodu, že nemusíte několik let čekat než vykvetou. Navíc nedojde tak snadno k záměně samčích a samičích rostlin. Pokud si totiž vysadíte ty samčí, tak se květů jen tak nedočkáte. Jsou však nezbytné pro opylení. Nákup i výsadbu pampové trávy ponechte na jarní měsíce.

Pozor na vlhké prostředí

Ačkoliv pampová tráva není na pěstování nijak náročná, tak jejím velkým nepřítelem je nadměrná vlhkost. Trs trávy tedy vsaďte spíše do sušších míst nebo alespoň do těch míst, kde alespoň nestojí voda. Stanoviště je potřeba chránit také před větrem.

Jak velký prostor by měla zabírat?

Velikost osazované plochy závisí na tom, jak hodně velkou chcete pampovou trávu pěstovat. Na některých zahradách představuje opravdovou dominantu a vsazuje se tak do hloubky třeba až 80 cm pod povrch. Zabírá pak celkovou plochu klidně i 1 metr čtverečný.

Při výsadbě takto velkého trsu dejte na dno vykopané jámy drenážní vrstvu, kterou tvoří štěrk a k ní přidejte trochu písku a kompostu. Celkově je ideální zemina pro pampovou trávu spíše kyselá a propustná.

Pampová trává nevyžaduje téměř žádnou péči

Rostlinu nemusíte přihnojovat ani zalévat. Jakmile odkvete, tak ustřihněte její květy a listy svažte či stočte do uzlu. Poté ji překryjte chvojím, abyste zabránili vymrznutí. Na jaře suché listy odřízněte a nechte rostliny zase znovu obrůst. Řez se provádí přibližně 20 cm nad zemí. Dejte si přitom pozor, abyste nepoškodili nové pupeny trávy nebo abyste se nepořezali, jelikož její stébla jsou docela ostrá.

Jestliže po zimě rostlina neobráží novými pupeny, dejte jí čas a s odstraněním starých listů počkejte klidně až do května. Pampová tráva je opravdu neobyčejná. Vykvétá až začátkem září, kdy už se většina rostlin ukládá k zimnímu spánku. I na podzim vám tak může zpříjemnit pobyt na vaší zahradě.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.