Osteospermum je oblíbená letnička, která je často ozdobou balkonů a teras. Jestliže i vy máte letničky v oblibě a pelargonie, petunie či surfinie vás již omrzeli, nastává ideální doba na pořízení exotické rostliny zvané osteospermum. Svým vzhledem by se tato května dala srovnat například s kopretinami, byť se jedná o něco úplně jiného.

Osteospermum nabývá celé škály barevných odstínů. Jeho květy mohou být ve žluté, fialové, růžové, červené, modré nebo i v dalších atraktivních odstínech. Mají tmavý nebo žlutý vnitřek. Pro jejich trvalou násadu je nezbytné již odkvetlé květy z rostliny odstřihávat. Jinak by se v nich totiž tvořila semena, která by rostlinu zbytečně vysilovala.

Jak pěstovat osteospermum

Půvabná letnička s exotickým názvem osteospermum pochází z čeledi hvězdnicovitých. Její výrazné barevné květy doplňují dužnaté kopinaté listy. Květy se na noc a za špatného počasí uzavírají, takže můžete mít třeba i pocit, že rostlina téměř nekvete, byť to nemusí být vůbec pravda.

Osteospermum můžete vsadit do truhlíku či květináče na svůj balkon nebo na terasu. Oblíbené je ale i jeho pěstování na záhonu. Na podzim je možné rostlinu seříznout, uložit do tepla a nechat přezimovat. Ideální teplota na přezimování činí přibližně 10 stupňů. Po jaře je nezbytné poskytnout jí novou zeminu. Jakmile ji umístíte ven – doporučuje se až po přízemních mrazících v polovině května, začne rašit a netrvá dlouho, než zase krásně rozkvete. Z květů osteospermum se můžete těšit od května až do srpna.

Půda a zálivka

Co se týká pěstování, je osteospermum opravdu nenáročné. Stačí jej vsadit do půdy pro letničky. Ta by měla být bohatá na humus. Abyste podpořili květ, můžete rostlinu ještě pravidelně přihnojovat. Ideální jsou na to tekutá hnojiva, která přidáte hned do zálivky.

Zemina by měla být stále vlhká. Pokud vyschne, riskujete i uschnutí celé rostliny nebo opadání poupat, která ještě neměla šanci vykvést. Ideální je tedy vsazení rostliny i do samozavlažovacího truhlíku, který vám v tomto ohledu usnadní spoustu práce.

Množení rostliny

Osteospermum začátkem jara zakoupíte v každém květinářství a zahradnictví. Pokud jej tedy chcete pěstovat, je to ideální. Rostlina se samozřejmě množí i semeny, které se nalézají v odkvetlých květech.

Semena se sejí od února až do dubna, aby rostlina stihla vykvést ještě před létem. Doba klíčení se pohybuje od dvou do třech týdnů. Ideální teplota na vyklíčení je 20 stupňů Celsia. Pokud tedy rostlinu vyséváte časně zjara, určitě ji přesuňte domů nebo do skleníku či fóliovníku, který zajistí optimální podmínky pro její růst.

Vyberte si z palety odstínů

Osteospermum můžete pěstovat v jednom i ve více barevných odstínech. Rostliny jsou opravdu moc pěkné a nenáročné, ideální především pro začátečníky pěstitele, kteří zvažují pořízení některé balkonové letničky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *