Moruše patří mezi ovocné stromy, které však v našich končinách zatím nejsou příliš rozšířené. Jestliže hledáte na svou zahradu zajímavou alternativu k jabloním, hrušním, švestkám nebo třeba třešním, mohou právě moruše uspokojit vaše chuťové pohárky.

Název stromu „moruše“ vám může být povědomí podle známého motýla bource morušového, který vyrábí hedvábí. Ačkoliv tyto opadavé stromy pocházejí z mírného a subtropického pásma, skvěle se jim daří k v našich podmínkách. Jejich plody mají vzhled velmi podobný ostružinám. Nemusí být však pouze černé, ale oblíbené jsou též fialové, bílé nebo červené moruše. Pochutnat si na nich můžete na konci měsíce července.

Moruše a bourec morušový

Moruše a bourec morušový – to není pouze obyčejná shoda názvu. Housenky tohoto motýla se totiž živí pouze listy moruší. Jestliže si však tento strom zasadíte na svou zahradu, nemusíte se obávat masivního napadení, jelikož bourec již ve volné přírodě nežije a využívá se pouze pro výrobu hedvábí.

Jaký morušovník si vybrat

Pokud přijdete do zahradnictví, určitě vás potěší bohatá nabídka odrůd stromů, z nichž můžete vybírat Nejznámější je morušovník bílý, který je schopný dorůst do výšky až 15 m. Má bílé nebo červené plody a ty jsou velice chutné.

Kromě něj je velmi oblíbený též morušovník černý, který má kompaktnější vzrůst – jenom 10 m. Má sladké a aromatické plody. Dá se pěstovat nejen jako strom, ale také jako keř. Dále zmíníme i morušovník červený se světlými a kyselejšími plody, nebo morušovník trnavský, jehož plody mají karmínové zbarvení a výtěžnost stromu se pohybuje od 70 do 100 kg plodů ročně.

Jak pěstovat morušovník

Pro pěstování morušovníku je potřeba najít vhodnou lokalitu. Obecně se těmto stromům nejlépe daří v teplejší, například ve vinařských, oblastech. Jejich požadavky na zeminu jsou nenáročné a nevadí jim ani suché či písčité stanoviště. Na zahradě ocení přímé sluníčko i polostín, takže můžete morušovník bez problémů vysadit i v kombinaci s dalšími stromy.

Doba zrání moruší

Morušovníky vykvétají začátkem měsíce května a jejich květy se opylují větrem. Doba dozrávání je závislá na zvolené odrůdě. Obecně se však dají sklízet od července až do září. Morušovníky oceníte při zařizování nové zahrady, jelikož rostou velmi rychle a zároveň jsou velmi odolné a vhodné tedy i pro úplné začátečníky. Stromy velice dobře regenerují, nevadí jim mrazy ani delší sucho. Moruše jsou také velmi odolné proti nejrůznějším chorobám nebo škůdcům, které mnohdy napadají jiné dřeviny.

Pravidelná zálivka po vysazení

Když morušovník vysadíte na svou zahradu, dopřejte mu po několik týdnů pravidelnou zálivku. Půdu kolem něj okopávejte a zeminu pravidelně přihnojujte. Jelikož mají moruše bohatý kořenový systém, jsou schopné si zajistit vláhu i živiny z hlubokých půdních vrstev.

Pozor si dejte pouze na výsadbu v mokrém a studeném stanovišti. Vybírejte taková místa, která disponují dostatkem prostoru, jelikož jsou morušovníky schopné dorůst opravdu značné výšky.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.