Kopřivy rostou téměř všude. Často s nimi na zahrádce bojujeme a vytrháváme je společně s ostatním plevelem. Zkuste se na kopřivy podívat jinak – jde o léčivou bylinu, z níž si můžete připravit chutný a zdravý kopřivový čaj!

Jaro je doba, kdy naše tělo volá po očistě. Sami od sebe máme chuť na něco zeleného a plného vitamínů. Zvykli jsme si na to, že kupujeme drahé doplňky stravy nebo zeleninu z dovozu. Naši předci takové možnosti neměli, a protože i oni měli chuť na něco zeleného a zdravého, sáhli po kopřivách!

Kopřivový čaj z čerstvých kopřiv

Kopřivový čaj výborně pročistí organismus unavený po zimě a dodá nám živiny, které potřebujeme. Ideální pochopitelně je připravit si kopřivový čaj z čerstvých kopřiv. Sehnat čerstvé kopřivy by nemělo být nic těžkého – rostou totiž všude – na zahradách mezi plevelem, okolo příkopů. Stačí se jen vypravit na jarní procházku a hledat.

Natrhejte si dostatek kopřiv (pokud je dáte do vody, nějakou dobu vám vydrží čerstvé) a pusťte se do přípravy kopřivového čaje. Do hrnečku dejte hrst čerstvých kopřiv a zalijte vroucí vodou. Nechte několik minut louhovat, sceďte a pijte vlažný.

Aby byla jarní očistná kůra pomocí kopřivového čaje účinná, pijte ho asi po dobu dvou týdnů, vynechejte těžká a tučná jídla a zařaďte dostatek ovoce, zeleniny a vlákniny.

Kopřivový čaj ze sušených kopřiv

Kopřivový čaj můžeme popíjet po celý rok. Kopřiva totiž pomáhá snižovat hladinu krevního cukru v těle, pomáhá při boji s vysokým krevním tlakem, doporučuje se při cukrovce a poruchách metabolismu.

Ideální samozřejmě je, pokud si kopřivy sami nasušíte. Nicméně je seženete také v každé lékárně. Při přípravě kopřivového čaje dejte do hrnku polévkovou lžíci sušených kopřiv, přelijte vroucí vodou a nechte asi 15 minut louhovat. Po scezení pijte vlažné.

Nejen kopřivový čaj

Kopřivový čaj nepomáhá jen uvnitř našeho těla. Odvar z kopřiv ocení také vaše vlasy. Zkuste si je oplacovat odvarem z této byliny a uvidíte, jak budou opět plné života.

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,
  1. koprivovy caj says:

    Dobry den chtela jsem se zeptat na to ,jestli 3 lety dite muze pit caj kazdy den …protoze je drava..nic jako krevni tla cukrovku nema.Moje tchyne mi totiz tvrdi ze ji ho muzu delat kazdy den …
    Dekuji za odpoved doufam ze bude co nejdirv

  2. Nela says:

    Kopřivový čaj je skvělý na hubnutí a detox organismu, obzvlášt ve směsi s listím břízy

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.