Kleopatřina jehla je méně známá trvalka, která však dokáže zkrášlit každou všední zahradu. Stále častěji dnes pěstitelé sahají po neobvyklých druzích květin, jelikož působí výjimečným dojmem a přilákají pozornost každého z okolí. Kleopatřina jehla nebo také Kniphofia dokáže upoutat protáhlými pestrobarevnými květy a snadno se tak stane ozdobou každé zahrady.

Pochází z tropů, konkrétně až z jihu Afriky. V současnosti je známo přes 70 druhů této atraktivní dekorativní rostliny, kterou si můžete zkusit i sami vypěstovat. Jelikož máte na výběr z více druhů, snadno zvolíte ten, který bude vaší zahradě nejvíce svědčit.

Jak pěstovat kleopatřinu jehlu

Dle zvoleného druhu kleopatřina jehla dosahuje výšky od 60 až do 150 cm. Samozřejmě záleží i na tom, jaké ji pro její růst zajistíte podmínky. V optimálním prostředí rozhodně lépe prospívá. Kromě názvu kniphofia se můžete setkat také s označením pochodňová lilie, jelikož lilie na první pohled může připomenout, ačkoliv s nimi nemá vůbec nic společného.

Semínka nebo sazenice

Kleopatřinu jehlu se vyplatí zakoupit ve speciálním zahradnictví, kde jsou jednotlivé rostlinky umístěné v kontejnerech. Takto ji pořídíte během celého roku. Vysadit ji můžete od března až do května nebo pak na podzim od září do prosince.

Vykvétá v průběhu léta a po odkvětu byste měli jednotlivé květy odstranit (přibližně 3 až 5 cm nad zemí), aby rostlinu zbytečně nezatěžovaly. Lupeny kleopatřiny jehly se nijak nezastřihují. Před zimou je stačí svázat a zkrátit až na jaře, když začnou vyrůstat nové.

Připravte záhon a vyberte stanoviště

Před zahájením výsadby byste měli plochu dobře odplevelit. Do půdy dejte nános vlhké rašeliny, zapracujte a pak vysaďte jednotlivé rostliny. Rostlině nesvědčí příliš velké slunce nebo vítr. Najděte proto vhodné stanoviště, na němž se tato trvalka bude cítit dobře. Kromě výsadby na záhon je možné kleopatřinu jehlu vysadit také do truhlíku či do květináče. Dbejte však na to, aby nádoba byla dostatečně velká a na dně měla otvory pro odtok přebytečné vody.

Využít můžete libovolný univerzální substrát, který před použitím smíchejte s rašelinou. Tu emusíte během roku zalévat, pouze v obdobích sucha ji můžete dopřát vláhu. Odmění se vám bujným růstem a krásnými květy. Před zimou ji doporučujeme zakrýt slámou nebo chvojím, abyste zabránili vymrznutí.

Škůdci a nutnost hnojení

Kleopatřina jehla je jenom minimálně ohrožena škůdci a běžně netrpí žádnými chorobami. Mohou se však na ní objevit mšice, které vyřešíte běžně dostupnými přípravky.

Co se týká hnojení, tak během roku ho řešit vůbec nemusíte. Pouze zjara zapracujte do záhonu potřebné hnojivo. Pokud kleopatřinu jehlu pěstujete v květináči, můžete na ni použít i univerzální tekuté hnojivo a to od jara až do podzimu, abyste podpořili její růst a květenství.

Další články z rubriky

Štítky:

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.