Úklid listí patří mezi činnosti, kterým se na podzim při údržbě zahrady se stromy nevyhnete. Pravidelné ruční shrabování ale bere spoustu času i energie. Víte, že existuje osvědčený způsob, jak si tuto namáhavou činnost velice snadno ulehčit? Stačí vyměnit hrábě za moderního pomocníka v podobě vysavače listí.

I když tento šikovný stroj nachází uplatnění především na podzim, mnozí na něj nedají dopustit během celého roku. Zvládne totiž odstranit například zbytky trávy po sekání, piliny, drobné nečistoty, malé větvičky či jehličí. Můžete ho využít dokonce i v zimě na čerstvě napadaný sníh na chodníku a příjezdové cestě.

Spadané listí

2+1 základní funkce

Vysavače většinou disponují dvěma základními funkcemi. Umí nejen vysávat, ale i foukat. Listí tak nejprve nafoukáte na jednu hromadu a posléze ho vysajete do sběrného vaku, který je potřeba vyprazdňovat. Moderní modely dokážou navíc sesbíraný odpad drtit, což oceníte zejména u větších ploch, kde byste jinak museli obsah pytle vysypávat každou chvíli.

Elektřina vs. benzín

Na trhu se setkáte s elektrickými modely, pod které spadají i akumulátorové, a benzínovými stroji. Obecně platí, že typy na benzín jsou robustnější a hodí se především pro rozlehlé a komerční pozemky, u kterých je obtížné zajistit přívod elektřiny.

Co se týče výkonu, stroje pro běžné domácí použití dosahují průměrných hodnot okolo 2 000–3 000 W, benzínové varianty 1–2 HP. Pro srovnání – profesionální motorový vysavač listí nabízí cca 25 HP, což zaručuje rychlé výsledky na jakémkoliv prostranství či ploše.

Vysavač na spadané listí

Čtyři zásadní rady pro výběr

  1. Hlavním materiálem bývá plast. Pokud chcete mít jistotu, že životnost stroje nesníží kamínky, dbejte na to, aby vnitřní lopatky ventilátoru byly z kovu. Důležité také je, aby všechny díly pěkně lícovaly a pasovaly.
  2. Pozor na sací výkon. Čím menší bude, tím pomaleji a obtížněji budete listí uklízet. Optimální hodnotou je cca 700–800 m3/hod.
  3. Zaměřte se i na rychlost vyfukovaného vzduchu. Fukar na listí pro běžné použití by měl zvládat cca 250–280 km/hod.
  4. Důležitým parametrem je také hmotnost. Pamatujte, že vysavač s váhou přes 5 kg už se pořádně pronese. Určitě se tak vyplatí dát přednost lehčím variantám.

Na závěr pro vás máme tipy na nejlepší značky, které jsou zárukou kvality a nabízí u svých produktů perfektní poměry cena/výkon. Určitě nezklamou produkty Bosch, Gardena, Skil nebo Black and Decker, konkrétně aku zahradní vysavač Black and Decker GWC3600L20.

Další články z rubriky

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *