Gloxínie jsou kvetoucí rostliny, pocházející z tropických pralesů. Přirozeně se vyskytují v Brazílii a jejich květy nabývají celé škály barevných odstínů. Výhodou je, že se gloxínie dají pěstovat jako pokojovky i balkonové letničky. Pořídit si je tedy můžete, ať už pro ně máte doma vhodné podmínky či nikoliv.

Jedná se o rostliny kompaktního vzrůstu. Se svou maximální výškou od 30 do 50 cm se řadí spíše k těm menším. Jejich listy mají vejčitý tvar a jsou uspořádány v přízemních růžicích. Květy jsou zvonkové a pod zemí se ukrývají oddenkové hlízy. Jedna rostlina může mít zároveň až 30 poupat. Pak je opravdovou nádherou, když vykvete. Navíc vydrží kvést opravdu dlouho.

Jak pěstovat gloxínie

Pěstování gloxínií je nutné započít již během zimních měsíců. V lednu či únoru se doporučuje přemístění jejich hlíz na světlo do místností s běžnou pokojovou teplotou. Hlízy byste měli zavlažovat, aby se na nich objevily první zelené výhonky.

Poté se přesadí do speciálního substrátu, který by měl obsahovat rašelinu, písek a listovou půdu. Zvolit můžete i klasický substrát pro pokojové rostliny. Při sázení se hlízy gloxínií nedoporučuje vsazovat příliš hluboko. Ideálně by měly přijít přibližně dva centimetry pod vrstvu zeminy. Někteří pěstitelé doporučují nechat hlízy i odkryté.

Výběr vhodného stanoviště

Na výsadbu zvolte spíše mělké a prostorné květináče a ačkoliv jsou gloxínie světlomilné rostliny, které pro svůj bujný růst potřebují dostatek denního světla, zvykejte je na něj po zimě postupně. Zpočátku tedy květináč umístěte spíše dále od okna. Světlo by mělo být rozptýlené, nikoliv přímé, jelikož pak by se na jejich listech mohly objevit žlutohnědé skvrny, které představují popálení.

Ideální je umístit stanoviště pro gloxínie na východní okno, které dostatečně zásobují sluneční paprsky. Ty na něj ale nedopadají tak ostré. Jižní okna nejsou příliš příznivým řešením. Než okna na jih je lepší dát přednost oknům na severní stranu. V případě jižního okna se nedoporučuje umístění rostliny přímo na okenní parapet.

Dostatečná zálivka

Gloxínie pro svůj bujný růst potřebují vydatnou zálivku. Zalévejte je tedy často. Substrát ale nechejte vždy proschnout – rostliny tedy trvale nepřemokřujte. Velmi vysoká vlhkost totiž způsobuje jejich zahnívání a nakonec i úhyn celé rostliny. K zalévání se doporučuje používat odstává voda a rostlina se zalévá buď do spodní misky nebo ke kořenům. Voda by se neměla dostat na její listy ani květy. Například rosení gloxínií se tedy vůbec nedoporučuje.

Pravidelné hnojení

Aby gloxínie byly opravdu krásné a silné, doporučuje se je občas přihnojit. Hnojivo můžete začít aplikovat již na začátku dubna a rostliny hnojit přibližně až do konce srpna. Použít můžete univerzální hnojivo pro kvetoucí pokojové rostliny, které neobsahuje velké množství dusíku.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *