Gloriosa, často označovaná jako popínavá lilie, je exotická rostlina, která si našla cestu i do českých domácností. Velké oblibě se těší pro svůj netradiční vzhled. Pojmenování „popínavá lilie“ dostala proto, že je liliím velmi podobná.

Pochází z Afriky a pokud se ji rozhodnete pěstovat, budete ji tak muset zajistit dostatečně teplé prostředí. V chladu tak rozhodně prospívat nebude. Jestliže bydlíte například v bytě, může se gloriose u vás doma dařit, jelikož byty jsou přes léto dostatečně vyhřívané. Gloriosa má specifické nároky na pěstování. Jestliže se tedy rozhodujete pro její pořízení, určitě vám doporučujeme přečíst si náš aktuální článek.

Jak pěstovat gloriosu

Gloriosa se pěstuje z hlíz, které byste měli začátkem jara přesunout z chladna do tepla a vsadit je do nové zeminy. Gloriose nejvíce vyhovuje rašelinový substrát. Hned po přesazení začněte bohatě zalévat. Nenechávejte však rostlinu stát ve vodě, jelikož to by mohla uhnít. Její zeminu tedy udržujte mírně vlhkou.

Gloriosa vykvete již začátkem července a kvete až do konce srpna. Květy na rostlině můžete ponechat nebo je seříznout, jelikož i ve váze vypadají moc hezky. Nabývají oranžového, červeného či žlutého odstínu.

Výběr stanoviště

Rostlinu byste měli umístit na vhodné stanoviště. Nejvíce ji bude vyhovovat takové, kde je dostatek přímého světla. Nevadí jí však ani polostín. Během teplých letních dnů je možné gloriosu letnit. Vyberte však pro ni takové místo na své terase nebo na balkoně, které nebude vystavené přímým slunečním paprskům a zároveň bude dobře chráněné i před deštěm.

Dále je nutné zajistit dostatečnou teplotu. Zatímco v zimě ji vyhovují teploty kolem 8 až 10 °C, tak během léta snese i 25 °C. Pokud vám gloriosa nevykvetla, může být problém právě v teplotě. Pokud je rostlina během léta na příliš chladném stanovišti, tak se to může projevit tak, že nevykvete.

Péče na podzim a v zimě

Květy po odkvětu z rostliny odstraňte a nechejte rostlinu zatáhnout do hlízy. S koncem podzimu ji přemístěte do chladnějších prostor a přesaďte z běžné zeminy do písku či rašeliny. Tak by měla být ponechána alespoň 6 až 8 týdnů. Během zimy ji nemusíte hnojit ani příliš zalévat, takže péče o ni je v tomto období minimální. Je opravdu vhodné dopřát ji vegetační klid, protože pokud jej zanedbáte, může se stát, že vám gloriosa nevykvete.

Při řádné péči její květy mohou dosáhnout velikosti až 12 cm. Pokud se vám bude v pěstování dařit, může vaše rostlina dosáhnout výšky až 2 cm. Její hlíza po několika letech může být velká až 40 cm.

Pozor na škůdce po celý rok

Na škůdce si nemusíte dávat velký pozor, jelikož většinou se gloriosy netýkají. Pouze pokud bude její stanoviště na místě, kde je průvan, tak ji mohou napadnout mšice. Pak stačí zakročit pomocí běžně dostupných přípravků na ošetření rostlin.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.