Pořídili jste si nebo jste dostali dárkem gerberu zasazenou v květináči a teď nevíte, jak se o ni správně starat? Není to tak dávno, co právě tyto gerbery zaznamenaly ohromný boom. Ještě aby také ne, jsou totiž moc pěkné. Gerbery v květináči jsou cenově dostupné květiny, které vám vydrží dlouho krásné a které také dokáží snadno nahradit květiny řezané.

Nabývají celé škály barevných odstínů. Oblíbené jsou tmavě červené i světle červené gerbery, žluté, oranžové nebo růžové. Gerbera může mít i několik květů najednou. Často se ale stává, že ji zakoupíte s poupaty, která postupně vykvétají a na gerberu je radost pohledět i po několik týdnů. Jak se správně o takovou gerberu starat? Co vše je nutné udělat proto, aby rostlina prospívala?

Jak pěstovat hrnkovou gerberu

Pěstování malých vyšlechtěných gerber není složité. Jedná se o populární trvalky, jejichž domovinou je jihovýchodní Afrika, Madagaskar, Indie, Nepál nebo Čína. Dnes jsou již rozšířené po celém světě a v Evropě se gerbery pěstují od roku 1887. V porovnání s dalšími trvalkami vyžadují gerbery o něco více péče. Pokud si tedy gerberu pořídíte, určitě s ní mějte trpělivost.

Mnoho lidí si gerberu pořídí jako pokojovku do bytu, což je zásadní chyba. Během léta vám doma gerbera vydrží, pokud jí zajistíte dostatek světla a vláhy. Přes zimu si však potřebuje odpočinout. Ideální je na tuto dobu uložit gerberu do chladu a jakmile se začne oteplovat, opět ji přenést domů nebo ji dát rovnou letnit.

Dostatek slunce, tepla a vláhy

Během léta se bude vaší gerbeře dařit, pokud ji umístíte na slunné a teplé stanoviště. Pro její pěstování je tak ideálním místem okno v bytě, balkon nebo dobře větraný skleník. Zvážit můžete také letnění rostliny, které by ji mělo udělat silnější proti škůdcům a odolnější proti zákeřným chorobám. S gerberami je, co se týká teplot, vhodné zacházet podobně jako třeba s kaktusy nebo se sukulenty.

Květináč gerbery by měl být stále mírně vlhký a substrát by tak neměl nikdy zcela vyschnout. Při jeho vyschnutí hrozí oslabení rostliny a snížení její odolnosti. Jakmile gerbera trpí nedostatek vláhy, začne uvadat. Pokud ji ale zaléváte příliš, mohou se na její zemině objevit nejrůznější plísně a rostlinu zahubit.

Výběr substrátu

Pro pěstování hrnkových gerber je ideální substrát, který v sobě spojuje kompostovou zeminu, rašelinu a perlit. Ideální poměr mezi těmito složkami je 4:2:1. Do půdy můžete přidat také vápenec, který zajistí optimální pH. Substrát gerbery je nutné pravidelně přihnojovat. Obzvlášť během vegetačního období doporučujeme gerbery hnojit týdně nebo alespoň jednou za dva týdny.

Vyberte si krásnou gerberu

Gerbery jsou dostupné v mnoha barevných odstínech. Jelikož jsou ale náchylnější k chorobám, když gerberu kupujete, přesvědčte se, že jsou její listy v naprostém pořádku. Gerbery často trpí houbami, plísní šedou objevující se na květech a listech, padlím, mšicemi či sviluškami, kterých může být opravdu náročné se šetrně zbavit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *