Gardénie jasmínová (Gardenia augusta) je nádherná pokojová rostlina, která zajisté nadchne celou řadu pěstitelů. Využívá se například pro dekorování a její květy jsou na pohled velmi podobné růžím. Gardénie je překrásnou ozdobou každého interiéru. Bohužel je na pěstování poměrně náročná a nemůžeme ji proto doporučit úplným začátečníkům.

Pokud ji ale věnujete dostatečnou péči, budete se i vy moci těšit z jejích bílých květů. Gardénie pocházejí z jižní Číny, kde rostou jako husté a kompaktní keře. Poradíme vám, jak si můžete přinést trochu exotiky i k sobě domů. Možná se vám podaří vypěstovat gardénii o výšce až 1,5 m. Každoročně můžete při optimálních podmínkách očekávat přírůstek až 15 cm.

Jak gardénie vypadá

Jestliže si gardénii přinesete ze zahradnictví či květinářství, bude se pravděpodobně jednat o malou a kompaktní rostlinu. Její listy mají tmavě-zelenou barvou a jsou na pohled lesklé. Zabírají poměrně velkou plochu rostliny.

Květy jsou bílé zbarvené a po rozvití začínají přecházet ze světlého odstínu v odstín krémový. Už název „jasmínová“ může naznačovat, že gardénie voní po jasmínu. Na výběr máte z mnoha kultivarů, která mají jednoduché i plné květy. Stačí si jen vybrat dle svého vlastního vkusu.

Tipy pro pěstování gardénií

Jakmile si gardénii přinesete z obchodu, měli byste ji přesadit. Ideální je pro to zvolit substrát z listovky a rašeliny v poměru jedna ku jedné. Vhodný je též substrát pro pokojové rostliny, které vyžadují kyselou půdu. Dejte si pozor na obsah vápníku v zemině. Ten by neměla obsahovat ani zálivka či hnojivo.

Vhodné stanoviště

Rostlinu umístěte na světlé stanoviště s dostatkem denního rozptýleného světla. Nebudete se jí tedy dařit ve stínu ani na přímém slunci. Gardénii tak můžete mít například doma za oknem, kde je před sluncem dostatečně chráněna žaluziemi či jinými okenními roletami.

Teplota ji vyhovuje běžná pokojová. Pouze na začátku jara doporučujeme snížit gardénii teplotu na 16 °C, čímž si zaručíte, že vám rostlina vykvete. Pokud je celoročně v teple, nemusí nasadit poupata. Co se týká sluníčka, tak to vítá v průběhu zimních měsíců, kdy na ni mohou i dopadat přímé paprsky, jelikož ty jsou slabší a její listy tak nespálí.

Pravidelná zálivka

Co se týká zálivky, tak gardénii vyžaduje zalévání měkkou vodou, která by měla být odstátá a ideálně dešťová. To může být pro mnoho pěstitelů velkým problémem. Zalévat byste měli hojně, a by její substrát vůbec nevyschnul. Pouze na zimu doporučujeme zálivku omezit.

Kromě zalévání je vhodné gardénie rosit, což přispěje k delší trvanlivosti jejich květů – stejně jako vyšší vzdušná vlhkost. Rosení je též vynikající prevencí proti škůdcům. V případě gardénií můžeme nejčastěji hovořit o sviluškách.

Přihnojení

Důležité je také pravidelné přihnojování jednou za 14 dní, které můžete zahájit na jaře a na podzim je zase vhodné ho omezit. Volte hnojivo určené pro kyselomilné rostliny. Tím zajistíte, že nebude obsahovat vápník ani další pro gardénie nevhodné minerály.

V zimě doporučujeme gardénii seříznout. Dosáhnete tak kompaktního vzhledu, díky kterému bude krásná po celý rok.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.