Eustomy jsou květiny, které se dnes často používají do různých aranžmá. Vážou se z nich opravdu nádherné kytice. Jestliže vás také očarovaly, není nic jednoduššího, než si je pořídit do své zahrádky. Jelikož nabývají celé škály barevných odstínů, mohou vaši zahradu příjemně zkrášlit.

Kromě samotných záhonů se dají pěstovat i v květináčích. Velké oblibě se těší modré, bílé nebo růžové odstíny. Na pěstování jsou poměrně nenáročné, jenom jim musíte najít vhodné stanoviště. Podívejte se, jak si vypěstovat překrásné eustomy, které potěší nejen vás samotné, ale vzbudí uznání i u vašich sousedů.

Jak pěstovat eustomy

Pro pěstování eustomy je opravdu ideální velká zahrádka. V květináčích se tyto rostliny pěstují poměrně nově. Některé kultivary je možné zakoupit i jako letničky a doplnit tak jimi pelargonie, petúnie či verbeny na své terase. Jestliže se rozhodnete vsadit na eustomy jako na trvalky, tak vás budou těšit i po několik let a navíc s jejich pěstováním bude i méně práce.

Výběr stanoviště

Eustomy vyžadují chladnější prostředí, nejsou však odolné proti mrazu. Vyberte jim tedy světlé stanoviště, které se však nenachází na přímém sluníčku. Takové stanoviště by mělo rostlině zajistit spoustu světla a nižší teplotu. Snáze ho naleznete na zahradě než v bytě, kde je teplota většinou konstantní nad 20 °C.

Dostatečná zálivka

Eustomy kromě vhodného stanoviště potřebují i dostatečnou zálivku. I tak si ale dáváme pozor na jejich přelití. Rostlinu vydatně zalijeme, necháme ji proschnout a pak celý proces zopakujeme. Jestliže máte suchý byt s ústředním topením, je zde určitá šance, že se u vás bude eustomě dařit.

Nezapomeňte ji vsadit do dobře propustné zeminy. Pokud se jí v ní bude líbit, odvděčí se vám svým bujným vzrůstem a výškou až 45 cm. Eustomy rostou vzpřímeně, převislé druhy jsou opravdu výjimečné.

Hnojení

Dále vyžadují pravidelné hnojení. Přísun živin dokáží zajistit běžná hnojiva pro pokojové rostliny. Skvěle poslouží i různé univerzální přípravky. Nedostatek živin se projeví vyblednutím listů a růstem táhlých stonků. Vyžadují především dostatek dusíku a vápníku.

Eustomy až z Holandska

Tyto rostliny se k nám do Čech nejčastěji dovážejí z Holandska. Nejrozšířenější z nich je fialová eustoma „Dark Blue Fuji“, bílá „Pure Wihite Fuji“ nebo růžová „Rose Fuji“. Kultivary vhodné pro pěstování v květináčích jsou většinou zakrslého vzrůstu. Takže odrůdy, které jsou vhodné do zahrad, určitě v květináči pěstovat nezkoušejte.

Označují se též jako lisianthy a zajímavostí je, že přestože byly objevené v poušti, neuvažuje se o nich jako o typické pouštní rostlině. V původních oblastech byly rozšířené především v okolí řek a v údolích, kde byl dobrý přístup k vodě. Díky dlouhému šlechtění se jejich pěstování výrazně zjednodušilo.

Další články z rubriky

Štítky: , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.