Pivoňky jsou typickou ozdobou každé zahrádky. Kromě klasických bylinných pivoněk se v posledních letech těší velké popularitě i takzvané dřevité pivoňky. Na rozdíl od těch bylinných vyžadují trochu jiný postup při pěstování a zaměříme se proto na ně v aktuálním článku.

Jedná se o vytrvalé keře nebo polokeře, které se tradičně vyskytují v evropském Středomoří, dále v Asii nebo i v Severní Americe. Vždy záleží na konkrétním druhu. Dřevité pivoňky tak mají podobu keříků či stromků a hodí se i do zatravněných zahrad, zatímco bylinné pivoňky vypadají nejlépe na okopaných záhonech. Pěstování těch dřevinných vám tak může ušetřit i spoustu času a práce.

Jak pěstovat dřevité pivoňky

Pivoňky jsou nenáročné zahradní trvalky, které se vám i při minimu péči odvděčí krásnými květy. Nepotřebují hnojit a na rozdíl od mnoha jiných zahradních rostlin dobře snášejí i přemokření. Je však dobré je vsadit do výživné půdy, která bude dobře propustná. Nejlépe se jim daří v hlinitopísčitém substrátu. Dřevité pivoňky preferují půdu neutrální nebo mírně zásaditou. Oproti nim asijské bylinné druhy vyžadují spíše mírně kyselinou zeminu.

Vhodná doba pro výsadbu

S výsadbou dřevitých pivoněk je dobré začít na konci léta či až na podzim. Ideálními měsíci pro výsadbu jsou srpen, září, říjen či listopad. Jestliže máte k dispozici pivoňku v nádobě, tak tu můžete vsadit kdykoliv v průběhu roku. Vyberte pro ni dostatečně prostorné stanoviště.

Jáma, do níž pivoňku vložíte, by měla mít průměr přibližně 50 cm a hloubku až 70 cm. Na dno můžeme umístit vrstvu drenáže. Ihned po vysazení je nutné pivoňku důkladně zalít. Poté jí zálivku dopřejeme ještě dvakrát až třikrát a jinak už až do jara nezaléváme.

Jakou péči věnovat pivoňce během růstu

Během období vegetace je vhodné pivoňky zalévat. Nelekejte se toho, že pivoňka roste pomalu. Bude trvat i tři roky, než bohatě vykvete. Každoročně zjara ji můžete přihnojit kompostem nebo vhodným minerálním hnojivem. Volte takové, které se hodí i k růžím.

Po odkvětu pravidelně odstraňujte semínka a pokud rostlina dosahuje už značného vzrůstu, tak ji neváhejte vyvázat, jinak by hrozilo, že se zlomí či vlastní vahou ohne až k zemi.

Během růstu se snažte pivoňky nepřesazovat. Jsou známé tím, že jim změna stanoviště opravdu nesvědčí. Dřevité druhy se na jednom místě mohou dožít i 100 let. V Číně jsou dokonce známé exempláře, které jsou již stovky let staré.

Vybírejte z bohaté nabídky kultivarů

Nabídka odrůd pivoněk je opravdu bohatá. Mohou se pochlubit jednoduchými, plnými nebo poloplnými květy a nabývají celé škály barevných odstínů. Ideálně uděláte, pokud se na vhodný druh do své zahrady zeptáte v zahradnictví, jelikož pivoňky nejlépe vyniknou samy o sobě a příliš se je nedoporučuje kombinovat s dalšími květinami.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.