Nechte se pohltit krásou dipladenií. Tyto oblíbené keřovité rostliny se čím dál častěji stávají ozdobou našich zahrad, balkonů a teras. Pocházejí z dalekých tropů, snesou však i chladnější teploty. Exotické rostliny se dnes čím dál více dostávají do povědomí. Pokud o pořízení konkrétně této uvažuje, rozhodně si ji nenechte ujít. Na pěstování je opravdu nenáročná.

Tropická kráska dipladenie pochází z daleké Brazílie, kde jako liána dorůstá do výšky několika metrů. Na internetu nebo v literatuře se můžete setkat také s jejím druhým názvem – mandevilla. V přírodě vyžene do délky až pěti metrů a její kmen postupně zdřevnatí. Má krásné květy syté barvy a nálevkovitého tvaru. Je na nich charakteristické, že vyrůstají po dvou kusech. Mezi oblíbené barevné variace patří tmavě červená, růžová nebo také bílá.

Jak pěstovat dipladenie

Dipladenie je trvalka, která vyžaduje zazimování. Jelikož pochází z tropických krajin, tak i přízemní mrazíky zvládá velmi špatně. Letnit je ji možné od poloviny května přibližně do konce září (v závislosti na konkrétních teplotách).

Nízké ranní a noční teploty by rostlinu mohly výrazně poškodit, proto se nevyplácí ji zbytečně nechávat venku do prvních velkých mrazů. Tato teplomilná rostlina v zimě snese teplotu od 10 do 15 stupňů Celsia. V zemích, kde je příznivější klima než u nás, se samozřejmě obejde bez zazimování.

Výběr stanoviště během léta i zimy

K dipladenii také můžete přistupovat jako k pokojové rostlině, kterou budete přes léto dávat ven na balkon a během zimy ji schováte do nějaké chladnější místnosti ve svém domě. Chlad ovšem opravdu potřebuje. Pokud byste ji přenesli na zimu třeba jen do obývacího pokoje, pravděpodobně by zimu nepřežila, protože by se snažila růst za nepříznivých světelných podmínek a vysílila by se.

Jakmile si svou novou rostlinku přinesete domů, najděte pro ni vhodné stanoviště. Ještě než ji dáte ven, nechte ji se aklimatizovat na světlém místě bez přebytku slunečních paprsků, které by jí mohly spálit křehké listy. Intenzitu sluníčka postupně zvyšujte až na maximum. Jelikož je dipladenie světlomilné, rozhodně byste ji neměli schovávat někde ve stínu.

Vhodná zemina a přesazování

Na jaře dipladenii přesaďte. Měla by se každoročně přesazovat během března až dubna. Její zemina musí být ideálně výživná a i během roku je dipladenii nutné každé dva týdny přihnojovat. Vsaďte ji do půdy, kterou bude tvořit směs drnovky, listovky, humusu a písku.

Kromě vhodné zeminy a hnojení je také nezbytná zálivka a rosení. Rostlina by vůbec neměla vyschnout, a to ani přes zimu. Během ní se však výrazně sníží, protože na dipladenii nedopadají sluneční paprsky a nemá tedy tak vysokou potřebu vláhy. Kromě pravidelné zálivky doporučujeme také její rosení, ale dáváme pozor, abychom vodu nestříkali na její květy, nýbrž pouze na listy.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *