Čemeřice je oblíbená rostlina, která se používá pro dekoraci zahrádek. Čemeřice je jednou z prvních na jaře vykvétajících rostlin a už jen z tohoto důvodu se ji vyplatí vysadit. Po dlouhé zimě totiž perfektně zkrášlí každou zahradu. Jedná se o trvalku a vy ji tak nemusíte každoročně znovu vysazovat.

Vyjímá se nejen na samotném záhonu, ale skvěle vypadá také ve váze. Její květy nabývají celé škály barevných odstínů. Mohou být bílé, zelené, purpurové nebo třeba růžové. Záleží jenom na vás, jakou odrůdu čemeřice si vyberete. V závislosti na zvoleném druhu se liší nejen barva květů, ale také je různá doba, během které čemeřice rozkvétá.

Nejznámější odrůdy čemeřice

Ještě než se rozhodnete pro pěstování čemeřice, vyplatí se vybrat si vhodnou odrůdu. Mezi ty nejznámější patří čemeřice vánoční (helleborus niger), vykvétající od února do března a mající bílé květy se žlutými tyčinkami uvnitř. Dále je velmi oblíbená helleborus orientalis, která kveta od února až do dubna a barva jejích květů může být bílá, žlutá, růžová, purpurová nebo dokonce černá. Mezi další druhy patří helleborus viridis, atrorubens nebo foetidus – květy této čemeřice však značně zapáchají a pěstovat ji proto příliš nedoporučujeme.

Jak pěstovat čemeřici

Čemeřici na své zahrádce vyberte polostinné stanoviště. Dařit se jí bude například v zákrytu stromů či keřů. Rostlina vyžaduje dostatečnou vlhkost, kterou jí zajistíte pravidelnou zálivkou. Jednotlivé rostliny vysaďte na jaře ve vzdálenosti 35 až 40 cm od sebe.

Pro bezproblémový růst je potřebná humózní vápenitá půda. Po odkvětu lze květy pohodlně množit semeny. Ta je však nutné vyset ihned po dozrání – nenechat je uschnout. Kromě množení ze semen přichází v úvahu ještě množení dělením, kdy po odkvětu oddělíte části rostliny alespoň se čtyřmi pupeny a ty následně vysadíte na venkovní záhon.

Kvete na jaře i o Vánocích

Čemeřice kvete nejen zjara, ale můžete ji donutit vykvést také v období kolem Vánoc. Jak toho dosáhnout? V první polovině listopadu čemeřice vyjmete ze záhon a dáte ji do vyhřátého skleníku, v němž je teplota od 6 do 8 °C. Čemeřici tak můžete přesadit například do květináče, na svátky ji přenést a domů a využít ji třeba pro dekoraci vánočního stolu.

Na co si dát pozor při pěstování

Obecně čemeřice vytváří opravdu atraktivní květy a řadí se proto k oblíbeným okrasným rostlinám, které nemají vysoké nároky na pěstování a jsou tedy vhodné i pro zahradníky začátečníky. Dejte si pouze pozor na vysazení čemeřice do příliš suchého místa nebo do míst, kde je hodně slimáků, jelikož ti ji mohou okusovat.

Jestliže chcete rychle dosáhnout pěkných květů, pořiďte si čemeřici v podobě sazenice. Může vám sice vyrůst i ze semen, obvykle ale trvá až čtyři roky, než se dočkáte jejích prvních květů. Pokud plánujete čemeřici přesadit, dejte si velký pozor, abyste nenarušili její kořenový systém, jelikož právě na něj je velmi citlivá.

Další články z rubriky

Štítky: ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *