Bromélie je tropická rostlina, která si našla cestu i do českých domácností. Celý rod zahrnuje několik druhů těchto exotických rostlin, které jsou půvabné svými zvláštními květy a dekorativními listy. Jejich listy mají obvykle kožovitý a řemenitý tvar, obvykle jsou i posety ostny, o něž se můžete lehce poranit. Květy jsou zakončením listové růžice na stonku a mají poutavý tvar či barvu.

Velkou předností bromélií je, že vydrží kvést opravdu dlouho – z jejich květů se můžete těšit i po několik měsíců. Bohužel po odkvětu původní rostlina zahyne. Vytváří ale odnože, které opět mohou vykvést. Tento koloběh se opakuje neustále dokola. Je opravdu zajímavé sledovat tak životní cyklus bromélií. Přečtěte si článek o tom, jak si bromélie vypěstovat.

Jak pěstovat bromélie

Bromélie pocházejí ze Střední a Jižní Ameriky, kde se přirozeně vyskytují v deštných pralesích. Obývají větve stromů, kmeny nebo se nacházejí i přímo na zemi. Jelikož se jedná o rod, který zahrnuje více rostlin, jsou bromélie opravdu velmi rozmanité. Nadchnou vás svými krásnými květy a netradičně zbarvenými listy. Mnoho pěstitelů však neví, jak se o bromélii správně starat a rostlina tak uhyne dříve, než vytvoří nějaké další odnože.

Pro pěstování v bytě vám můžeme doporučit například bromélie Neoregelia carolinae, Aechmea fasciata, Guzmania minor nebo Vrisea splendens. Jedná se o nejrozšířenější pokojovky. Konkrétní výběr rostliny je už jenom na vás.

Vhodný substrát je základ

Pokud si v květinářství zakoupíte bromélii, nezapomeňte si k ní přibrat ještě vhodný substrát. Broméliím nevyhovují univerzální květinové substráty ani substráty pro pokojovky. V obchodech dnes zakoupíte zeminu, která na 100 % plní jejich požadavky. Je totiž potřeba, aby dobře odváděla vodu. Kvalitní substrát pro bromélie je založený na rašelině, k ní se přidává listový humus, kúra, perlit či hrubozrnný písek. Před koupí substrátu si tedy ještě dobře přečtěte jeho složení.

Ideální stanoviště

Aby vám rostlina dobře prosperovala, je nezbytné pro ni vybrat kromě substrátu i vhodné stanoviště. Ačkoliv roste v tropických pralesích, neznamená to, že nutně musí mít své stanoviště na ostrém slunci. Když si vybavíte tropický prales, kde je bromélie zachycena na nějaké kůře, také pravděpodobně není vystavena přímým slunečním paprskům. Na osvětlení tedy není náročná. Neměla by být umístěna zcela mimo světlo, nevadí jí však, když nebude mít přístup k ostrému sluníčku.

Více než sluníčko je pro pěstování bromélií potřeba teplo. Teplota v místnosti by tedy nikdy neměla klesnout pod 18 stupňů Celsia. Díky tomu jsou bromélie ideální volbou pro pěstování v bytech či novostavbách. Naopak staré a chladnější domy nejsou až tak vhodné.

Jak zalévat bromélie

Bromélie vyžadují vydatnou zálivku a měly by se zalévat přímo do listové růžice. Ideální je použít odstátou vodu s minimálním obsahem vápníku. Vhodná je třeba i dešťovka. Substrát by měl po zalití zůstat ideálně vlhký. Rostlina by se rozhodně neměla přemokřovat, protože pak by hrozilo její uhnití. Zalévejte ji tedy například každé dva až tři dny.

Co se týká hnojení, můžete na ni použít hnojivo pro bromélie a orchideje, které stačí dávkovat jednou měsíčně či jednou za 14 dní. Na zimu pak doporučujeme hnojení i zálivku bromélie omezit.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *