Pokud nemáte zahrádku nebo vám na ní schází dostatek prostoru a přesto byste si rádi vypěstovali azalku, tak ještě nemusíte zoufat, jelikož se jí bude dobře dařit i v květináči. Azalku lze tak snadno pěstovat jako venkovní i pokojovou rostlinu, kterou během teplejších měsíců roku můžete letnit na balkoně nebo na terase.

Bohužel se často stává, že pokojová azalka novým pěstitelům příliš dlouho nevydrží. Když se o niale budete dobře starat, odmění vás záplavou nádherných květů. Nejčastěji se pěstuje jenom jako letnička, při správné péči se z ní ale můžete těšit i po několik sezón. Podívejte se na to, co byste při jejím pěstování rozhodně neměli zanedbat.

Jak pěstovat azalku v květináči

Azalky nemají rády velké teplo a je tedy lepší rostlinu umístit třeba na okenní parapet, k oknu do předsíně nebo do zimní zahrady. Jestliže ji chcete pěstovat výhradně doma, zapomeňte na místo u radiátoru či krbu. Zde se jí totiž rozhodně dařit nebude. Stejně jako nemá v oblibě velké teplo, tak jí vadí i sucho. Proto je potřeba azalce zajistit vlhký vzduch a pravidelně ji rosit. Kapky vody prospějí jak jejím listům, tak i květům.

Azalky pěstované v květináči vyžadují dostatek světla. Neměly by však na ně přímo dopadat přímé sluneční paprsky. Pokud vybíráte vhodnou zeminu, tak vsaďte na lehkou, propustnou a zároveň výživnou půdu.

Nezanedbávejte pravidelnou péči

Během růstu je nutné azalku pravidelně zalévat. Zatímco v zimě postačí zavlažení dvakrát až třikrát týdně, tak v létě je potřeba zalévat každodenně. Ideálně zalévejte tak, že azalku dáte do nádoby s vodou a necháte její kořeny, aby si nasály tolik vláhy, kolik potřebují. Jelikož ani přelití azalce nesvědčí. Zároveň by však její zemina měla být stále dostatečně vlhká.

Kromě pravidelné zálivky vyžaduje i hnojení, ideálně tekutým hnojivem dle návodu na obalu. Začněte hnojit až po skončení vegetačního klidu, tedy v průběhu května. Hojně hnojte především během letních měsíců. Během zimy azalku uvítá tmavší stanoviště s teplou kolem 8 °C.

Jak kvete azalka

Azalky vydrží kvést opravdu dlouho, takže si jimi můžete krásně dekorovat svůj interiér. Pokojové azalky zpravidla kvetou po šest až osm týdnů. Jejich květy postupně odkvétají a rozkvétají nové. Ty uschlé se vyplatí pravidelně odstraňovat, aby rostlina byla stále pěkná.

Na konci zimy jsou azalky téměř holé, do jara ale samozřejmě obrazí. Jestliže necháte na rostlině odkvetlé květy, bude se zbytečně vysilovat tvorbou semen. Po odkvětu pečlivě zastřihujte nové výhony – dosáhnete tak pěkného rozvětvení azalky.

Přesazení azalky

Co se týká přesazování, to není vyžadováno každoročně. Rostliny stačí přesadit přibližně jednou za dva až tři roky. Květináč by měl mít průměr minimálně 8 cm, záleží však i na velikosti samotné rostliny. Substrát volte jako směs písku či rašeliny nebo si pořiďte speciální zeminu přímo pro azalky.

Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *